EMEKLİLER KADIKÖYDEN HAYKIRDI

Tüm Emekli Sen Kadıköy, Ataşehir ve Ümraniye Şubeleri, Kadıköy rıhtımda toplanarak emekli maaşlarına dikkat çekmek ve seslerini duyurmak için eylem yaptı.

Yazılı basın açıklaması yaparak emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara dikkat çeken sendika yetkilileri, 8 milyon emeklinin maaşının 2000 TL’nin altında olduğuna vurgu yaparak “Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır. Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır” dediler. Eylemde tencerede fatura yakarak tepki gösteren emekliler, basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“GEÇİNEMİYORUZ İSYANDAYIZ!”

“Siyasi iktidarın içine düştüğü yönetememe krizi ekonomik, toplumsal, siyasal olarak ve

ülkemizin son bir yılını belirleyen salgınla mücadele edememe olarak hayatımızın her alanını etkilemiş durumdadır.

Siyasi alandaki yönetememe krizi “Başkanlık Sistemi/Tek Adam” ile daha ağır sonuçlar

üretiyor. Karekteri gereği tek adam yönetimi antidemokratik, baskıcı ve otoriterdir. Bütün otoriter yönetimler gibi hukuk düzeninden hızla uzaklaşılmıştır. Her ne kadar sistem değişikliği denilse de özünde rejim değişikliği ile siyasal islamcı otoriter rejim inşa ediliyor.İyice işlevsizleşen parlamento ise adeta yok sayılmakta, her şey Cumhurbaşkanının iki dudağı arasına yerleştirilmiştir. Kadın hakları açısından önemli bir kazanım olan İstanbul Sözleşmesinden bütün tepkilere rağmen bir gece yarısı

kararnamesiyle çıkılması, sendikalara açılan kapatma davaları, DİSK EMEKLİ SEN'in kapatılması kabul edilemez.”

“EMEKLİLER AÇLIĞA MAHKUM EDİLDİ”

“Dünya ve ülke gündeminde bir yılı da geçen coronavirüs salgını sağlık sisteminin de

tartışılmasına ve eksikliklerinin daha iyi görülmesine de yol açmıştır. Uzun yıllardan beri sağlık sisteminin piyasaya terk edilmesinin sonuçlarını bu salgın sürecinde hep beraber yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Sağlık sisteminin kamusal bir hizmet olması bir zorunluluk olarak kendini göstermektedir.

Çok uzun yıllardan beri emekli aylıkları yoksulluk sınırının altında yer almaktadır. Ülkenin

bütün değerlerini yaratan, emekleriyle bugünleri yaratan emekliler açlığa yoksulluğa mahkum edilmiş durumdadırlar.”

“KAŞIKLA VERİP KEPÇE İLE GERİ ALIYORLAR”

Daha 20 gün önce emeklilerin geçinemediğini, temel gıda ürünlerine yapılan zamların

çekilmez olduğundan bahsetmiştik. Ancak sesimize siyasi iktidar kulaklarını tıkamış, duymuyor, bizi görmezden gelmeye devam ediyor. Bir daha tekrar edelim. Temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana yapılan zam oranları nerdeyse %50 civarındadır. Asgari ücretin 2825 tl olduğu ülkemizde emekli aylığı alan 8 milyon hak sahibinin aylığının 2000 TL’nin altındadır. Diğer emeklilerin genelinin aylığı ise

yoksulluk sınırı altındadır. Bu da göstermektedir ki, emeklileri yoksulluk sınırının altında bırakmak yetmemiş, açlığa mahkum etmek istemektedirler. Emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunanlar, hayatlarında bir gün bile pazara çıkmamış, elinde pazar çantası ile alışveriş yapmamışlardır. Ama hayatlarımız üstünde söz sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Kaşıkla verdikleri kırıntı sayılacak zamları kepçeyle geri almaktadırlar.

İkramiye adı altında iki dini bayram öncesi verilenler ise bayram harçlığına dönüşmüş,

emekliler için bir aşağılama aracı haline gelmiştir. Buradan sesleniyoruz: Bayram ikramiyelerini asgari ücret seviyesine çıkarın.”

“BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”

“Sözün kısası geçinemiyoruz, isyanlardayız… Emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir aylık verilmesi zor değil, siyasi bir tercihtir. Siyasi iktidar tercihini emekçilerden, emeklilerden, yoksullardan yana değil sermayeden yana kullanmaktadır. Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır. Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır. Emekliler kendilerini açlığa mahkum edenlere, yok sayanlara, görmezden gelenlere karşı seslerini duyurmaya, demokratik tepkilerini göstermeye kararlıdırlar. Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır. Emekliler olarak bu yaşamı elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz.”

HABER MERKEZİ - İSTANBUL GÜNDEMİ