DEVA PARTİSİ: ‘TÜİK VERİLERİ GERÇEKLERDEN ÇOK UZAK‘

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2020 Haziran dönemi işsizlik verilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

TÜİK tarafından yayımlanan 2020 Haziran dönemi işsizlik verilerinin ülkemizdeki gerçek işsiz ve atıl işgücü sayısının ulaştığı boyutları yansıtmaktan çok uzak olduğunu belirten DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı; “Türkiye İstatistik Kurumu, bugün 2020 yılı Haziran döneminde işsiz sayısını 4 milyon 101 bin kişi, işsizlik oranını ise yüzde 13,4 olarak açıklamıştır. Mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere bakıldığında işsizlik oranı tarihi en yüksek seviyesine çıkarak yüzde 14,3 olmuştur” dedi.

 

‘ÜÇ KİŞİDEN BİRİ ATIL DURUMDA’

 

TÜİK tarafından yayımlanan dar tanımlı işsizlik verilerinin, ülkemizdeki gerçek işsiz ve atıl işgücü sayısının ulaştığı boyutlardan çok uzak olduğunu belirten Çanakcı; “2020 Haziran dönemi itibariyle 4 milyon 575 bin kişi çalışmaya hazır durumda olmasına rağmen iş aramaktan vazgeçmiştir. TÜİK tarafından yayımlanan dar tanımlı işsizlik göstergelerinde bu kişiler işsiz olarak sayılmamaktadır. Bu kişileri ve mevsimlik işçileri mevcut işsiz sayısına ekleyerek hesaplanan geniş tanımlı işsiz sayısı 8 milyon 779 bin kişi, “Geniş Tanımlı İşsizlik Oranı” ise yüzde 24,9’dur. İstihdam içinde gözüken ancak işbaşında olmayanlar eklendiğinde ülkemizdeki geniş işsiz ve atıl işgücü sayısı 12 milyon 284 bin kişi, oranı ise yüzde 31,6’dır. Diğer bir ifadeyle her üç kişiden biri işsiz ya da atıl durumdadır” ifadelerini kullandı.

 

‘GENÇ NÜFUS VAHİM DURUMDA’

 

Genç nüfusa ilişkin işsizlik ve istihdam göstergelerindeki kötüleşmenin kaygı verici boyutlarda olduğunun altını çizen Çanakcı, “15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,3 puanlık artışla yüzde 26,1 olmuştur. Gençlerde istihdam oranı 6,0 puan azalarak yüzde 28,2’ye gerilemiştir. Ne eğitimde ne de istihdamda olanların oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 3,1 puanlık artışla yüzde 29,3 seviyesinde gerçekleşmiştir” şeklinde konuştu.

 

‘BİR YILDA 2 MİLYON KİŞİ İŞİNİ KAYBETTİ’

 

İstihdam sayısı ve oranına ilişkin göstergelerin ciddi kötüleşmeye işaret ettiğini ve son bir yılda 1 milyon 981 bin kişinin işini kaybettiğini vurgulayan İbrahim Çanakcı; “Ekonomik durgunluğun başladığı Ağustos 2018’e göre istihdam kaybı 2 milyon 791 bin olarak gerçekleşmiştir.  

Mevsimsel etkilerden arındırılmış istihdam oranı Haziran dönemi itibariyle yüzde 41,6’dır. Bu oran son 9 senenin en düşük rakamı olup, Hükümetin iş ve istihdam yaratmaktaki performansındaki kötüleşmenin en belirgin göstergesidir” dedi.

 

‘SALGINDA HİÇBİR EKONOMİK ÖNLEM ALINMADI’

 

İşini kaybedenlerin önemli bir bölümünün işsizlik sigortası imkanlarından yararlanamadığını ve geçimlerini sürdürmek için başka bir gelir ve güvenceye sahip olmayan çalışanlardan oluştuğunu belirten Çanakcı, “Koronavirüs salgınına yönelik açıklanan paketlerde bu kesime yönelik somut ve yeterli hiçbir destek mekanizması geliştirilmemiştir. İşten çıkarmalar yasaklanmış böylece kayıtlı çalışanlar işlerini koruyabilmiştir. Ancak bu çalışanlar normal dönemde elde ettikleri gelirin çok altında bir gelirle yaşamak mecburiyetinde kalmıştır. Kısa çalışma ödeneği alan çalışanlara Nisan-Temmuz döneminde ortalama olarak kişi başına aylık 1.545 TL, ücretsiz izne ayrılanlara ise net 1.168 TL ödeme yapılmıştır. Asgari ücretin 2.324 TL, Türk-İş tarafından açıklanan açlık sınırının 2.384 TL, yoksulluk sınırının ise 7.765 TL olduğu bir ortamda bu tutarların insanlık onuruna yakışmayan sefalet ücreti denilebilecek düzeyde olduğu açıktır” diye konuştu.