DEVA PARTİSİ SAĞLIK POLİTİKALARI BAŞKANI MEDENİ YILMAZ’DAN SERT AÇIKLAMALAR

DEVA Partisi Sağlık Politikaları Başkanı Medeni Yılmaz, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı kovid-19 verilerine dair açıklamalarda bulundu. Yılmaz “Bakanlığın verdiği rakamlar doğru değil. İnsanlar yoğun bakım sırası bekliyor” dedi.

DEVA Partisi Sağlık Politikaları Başkanı Medeni Yılmaz, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı kovid-19 verilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Hastanelerde yatak sayılarında büyük sıkıntılar başladığını belirten Yılmaz “Yoğun bakımlar birçok yerde dolu. Birçok hastanede şu anda insanlar yoğun bakım için sıra bekliyor. Bu haberleri her yerden alıyoruz. Maalesef Sağlık Bakanlığı bu konuda hala yatak sayılarımızın çok yeterli olduğunu söyleyip, yoğun bakımlarda boş yatak oranları vermeye devam ediyor. Ancak Anadolu’dan birçok yerden aldığımız bilgiler maalesef bu oranları doğrulamıyor” diye konuştu.

 

‘SAĞLIK BAKANLIĞI SÜRECİ DEĞİL, ALGIYI YÖNETMEYİ SEÇTİ’

 

Sağlık Bakanlığı’nın kamuoyunda sağladığı sempati ve güveni haziran ayından sonra hızlı bir şekilde kaybettiğini söyleyen Yılmaz, “Bakanlık belli bir noktadan sonra süreci yönetmek yerine algıyı yönetmeyi tercih etti. Uzun bir süredir her akşam Sağlık Bakanı’nın televizyon ekranlarında yaptığı açıklamalardaki rakamları görüyoruz. Herkes bu rakamları merakla izliyor. Bir hafta, bir gün öncesinden çok farklı rakamlar göremiyoruz. Ama sahada bunun böyle olmadığı da biliniyor. Bu, toplumda güven unsurunu büyük ölçüde zedeliyor. Devlet, hükümet şeffaf olmak zorundadır. Vatandaşa güven vermek mecburiyetindedir. Eğer bunları yapmazsa, yaptığı açıklamalar vatandaş nezdinde belli bir süre sonra değerini kaybeder” dedi.

 

DEVA PARTİSİ’NİN İKTİDARDAN YANITINI BEKLEDİĞİ SORULAR

 

Yılmaz, yaptığı açıklamada DEVA Partisi’nin iktidardan ve Sağlık Bakanlığı’ndan cevaplarını beklediği soruları da kamuoyu ile paylaştı. Açıklamaya göre, DEVA Partisi hükümetten şu soruların yanıtını bekliyor:

 

 • Yoğun bakım için sırada bekleyen hastalar var mı? Varsa ne kadar?
 • Kovid-19’a yakalanan ve karantinada olan hastaların birlikte yaşadığı hane halkı talep etse dahi hastalık belirtisi göstermiyorsa test yapılmadığı doğru mu? Eğer doğruysa bunun tıbbi bir izahı var mı?
 • Kovid-19 tanısı konmuş ve evlerinde tedavileri önerilen pozitif hastaların evlerine toplu taşıma araçları ile gönderildiği doğru mu? Doğru ise hastalığın daha fazla yayılması konusunda ne düşünüyorsunuz?
 • Karantinada olması gereken hastalar neden evlerinde bulunmuyor? Kontrol sistemi çalışmıyor mu, yetersiz mi?
 • Neden kovid-19 ile ilgili veriler şeffaf ve ayrıntılı bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmıyor?
 • Kovid-19’dan dolayı ölen ve hastalığa yakalananlar ile ilgili olarak sağlık çalışanları, valiler ve il sağlık müdürlerinin açıklamaları ile Sağlık Bakanı’nın açıklamaları neden birbiriyle örtüşmüyor?
 • Neden kovid-19’dan ölenlerin ölüm sebebi farklı yazılıyor? Bu konuda Bakanlık’ın bir talimatı var mıdır?
 • Son üç haftadır kovid-19 verileri neden sisteme yüklenmiyor? Bir açıklaması var mı?
 • Test kitleri hangi firmadan, kaça ve hangi usulle alınıyor?
 • Haziran ayından itibaren adını açıkça koymadığımız sürü bağışıklığına geçtiğimiz açık. Neden bu konuda şeffaf davranılmıyor?
 • Diğer ülkeler ile kıyaslandığında entübe yoğun bakım hasta oranı neden bizde daha yüksek? Şeffaf veri paylaşımı yapılmadığı için oranlar farklı olabilir mi?
 • Neden Bilim Kurulu en baştan itibaren gerektiği şekilde oluşturulmadı? Neden 65 ilde şubesi bulunan, 101 bin doktor üyesi olan Tabip Odası’ndan temsilciler sivil inisiyatif olarak Bilim Kurulu’nda yer almıyor?
 • Bilim Kurulu kararları şeffaflığın kuralı olarak neden kamuoyu ile paylaşılmıyor?