CHP KARTAL İLÇE BAŞKANLIĞI, ESNAF ODALARI İLE KAHVALTIDA BULUŞTU

Cumhuriyet Halk Partisi Kartal ilçe Başkanı Efendi Argunşah, Kartal Esnaf Odaları ile bir araya gelerek pandemi döneminde yaşanan sorunlarla ilgili 17 maddelik çözüm önerisini sundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından esnaflara yönelik 17 maddelik iyileştirme paketi sunan CHP Kartal İlçe Başkanı Efendi Argunşah, koronavirüs salgını nedeniyle mağdur olan küçük esnafların ekonomik zorluklara karşı devlet tarafından yeni paket desteği açılmasının elzem olduğunu söyledi. Küçük esnafın pandemi süresi boyunca kazançlarının büyük ölçüde azaldığını vurgulayan Argunşah CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan 17 maddelik çözüm önerisinin devlet tarafından uygulanmasının gerekli olduğunu belirtti. Argunşah, küçük esnafın vergi ödeyemeyecek duruma getirildiğini ifade ederek, çıkarılacak yeni vergi affı veya yapılanma ile esnaflara destek verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

CHP Kartal İlçe Başkanı Efendi Argunşah, İl Başkan Yardımcıları Özgür Nas, Tuncay Toptaş, İlçe Yardımcıları Kemal Arslan, Hasan Tozkoparan ve Niyazi Hikmet Gökçin ve Belediye Başkan Yardımcısı İmam Aydın'ın hazır bulunduğu organizasyona, Kartal Şoförler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Keskinoğlu, Kartal Oto Sanayi Başkanı Hüseyin Demirhan, İstanbul Mermerciler Odası Başkanı Mehmet Aydın, Pazarcılar Odası Başkanı Mete Poyraz, Kartal Bakkallar Odası Başkanı Erol Demir, Ekmek ve Sanayi Sendikası’ndan Yaşar Tüylüoğlu, Kartal Kuaförleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yiğit katıldı.

 

İMAM AYDIN: ‘PANDEMİ DÖNEMİNDE ESNAFTAN 3 AY KİRA ALMADIK’

 

Toplantıda kısa bir konuşma yapan Kartal Belediye Başkan Yardımcısı İmam Aydın; Kartal Belediyesi tarafından pandemi sürecinde esnaflardan 3 aylık kira bedeli alınmadığını ifade ederek 40 bine yakın vatandaşa ise gıda desteği verdiklerini ve bu yardımların devam ettiğini belirtti. 

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından esnaflara yönelik hazırlanan 17 maddelik iyileştirme paketi şu maddeleri içeriyor:

 

 1. Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır
 2. Esnafımız için sicil affı çıkartılmalıdır
 3. Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir.
 4. Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır
 5. Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme yapılmalıdır. AVM’ler haftanın bir günü kapanmalıdır
 6. Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır.
 7. Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız cezalar yazılmamalıdır.
 8. Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir.
 9. Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir.
 10. Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir.
 11. Kamu kurumları, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olduğu esnafımızdan kira almamalıdır.
 12. Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir.
 13. Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.
 14. Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır.
 15. Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir.
 16. Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır.
 17. Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır. İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir. Başta esnaflarımız olmak üzere salgının olumsuz etkilediği tüm kesimlere en kısa sürede gerekli destek sunulmalıdır.