BUGÜN DÜNYA OMURİLİK FELÇLİLERİ GÜNÜ

Beyin ile vücut arasındaki iletişimi sağlayan omuriliklerin sağlıklı işlevi hayati önem taşıyor. Uzman Dr. Serap Latif Raif ‘5 Eylül Dünya Omurilik Felçlileri Günü’nde bu duruma dikkat çekti.

Yaklaşık 70 cm uzunluğunda ve 2 cm genişliğinde olan omuriliklerin sağlıklı işlevi sağlığımız açışından büyük önem taşıyor. 31 tane sinirin çıktığı bu bölgede çeşitli nedenlerden dolayı oluşan hasar durumunda ise felç durumu ile karşılaşabiliriz. ‘5 Eylül Dünya Omurilik Felçlileri Günü’nün önemini hatırlatarak bu durumun ne kadar hayati değere sahip olduğunu dile getiren Romatem Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Serap Latif Raif, “Türkiye'de her yıl binlerce kişi omurilik felci geçiriyor. Bu esnada kaybedilen fonksiyonlar için cerrahi müdahale sonrası erken fizik tedavi büyük önem taşıyor. Çünkü doğru tedavi ile motor becerileri geri kazanılarak hasta kimseye bağımlı yaşamayabilir” ifadelerini kullandı.

 

ASLA PES ETME!

 

Omurilik yaralanmalarının daha çok gençlerde görüldüğüne dikkat çeken Romatem Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Serap Latif Raif, “Bunun en büyük nedeni ise trafik kazaları. Ayrıca derinliği bilinmeyen sulara atlama, spor yaralanmaları da en çok gördüğümüz vakalar arasında yer alıyor. Felç durumu enfeksiyona travmalara ya da tümöre bağlı olarak ortaya çıkabilir.  Ne olursa olsun yapılan müdahalenin ardından mutlaka fizik tedavi süreci tedavi planlamasına eklenmeli. Gelişen teknoloji ile robotik rehabilitasyon aletleri de hastaların umudu oluyor. O yüzden bu durum ile karşı karşıya kalan kişiler asla pes etmesinler" dedi.