Bayram yolculuğuna çıkacaklar dikkat!

Bayram tatilinin yaklaşmasıyla yolculuk hazırlıkları da başlarken, Petlas Pazarlama Müdürü Esra Ertuğrul Boran güvenli bir sürüş için araç kullanacakları uyardı.

Yapılan uyarılarda, yaz koşullarına uyum sağlayabilmek için kış lastiklerinin yaz lastikleriyle değiştirilmesi, diş derinliği 3 milimetrenin altında olan lastiklerle seyahat edilmemesi önerildi.

“Bazı basit tedbirleri almayı unutmayın”

Petlas Pazarlama Müdürü Esra Ertuğrul Boran, “Karayoluyla yapılan tatil yolculuklarının kendimiz, sevdiklerimiz ve seyahat eden diğer kişiler için güvenli olması önem taşıyor. Yol güvenliği, araçların yere temas noktası olan lastiklerden başlıyor. Araç bakımlarınızı yaptırmadan ve lastik şişirme basıncıyla diş derinliğini ölçtürmeden lütfen yola çıkmayın. Lastik şişirme basıncının olması gerekenden ne daha yüksek ne daha düşük olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Düşük basınç kadar, olması gerekenden daha fazla şişirilmiş bir lastik, riski önemli ölçüde artırır ve sürüş güvenliğini tehlikeye atar. Diş derinliği 3 mm’nin altındaki lastikler ise aracın yol tutuşu özelliğini kaybetmesine ve fren mesafesinin uzamasına yol açıyor. Lütfen güvenliğiniz için bazı basit tedbirleri almayı unutmayın” diye konuştu.

“Diğer araçlar için önemli rol oynuyor”

Esra Ertuğrul Boran, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu durumlarda ilk olarak güvenlik önlemlerinin alınması hem yolcular hem de seyir halindeki diğer araçlar için önemli rol oynuyor. Olası bir acil durum anında aracın güvenli bir yere çekilerek dörtlü ikaz lambalarının yakılması ve diğer araçların durumdan haberdar edilmesi için uygun bir güvenlik mesafesine reflektör konulması gerekiyor. Giderilemeyecek bir sorunla karşı karşıya kalma ihtimaline karşın yola çıkarken, yetkili servisin numarasını not etmek oldukça önem taşıyor. Servisin menzili dışında kalan bölgelere de ise jandarmadan ya da polisten yardım istenebilir.”

Haber Merkezi-İstanbul Gündemi