Başkan Genç Sarıyer’deki üretici kadınlarla buluştu

Anneler Günü ve Dünya Çiftçiler Günü Sarıyer’in Gümüşdere Mahallesi’nde çiftçi kadınlarla birlikte kutlandı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, programda üretici kadınlarla bir araya geldi.

Sarıyer’in en geniş tarım arazileri arasında olan Gümüşdere Köyü anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Gümüşdereli kadınlar, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile kahvaltıda bir araya geldi. Programa; CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Sunay Sevinç, belediye başkan yardımcıları ve meclis üyeleri de katıldı.

“Bu çalışmalar bizlerin yaralarına merhem oluyor”

Sarıyer Ziraat Odası Başkanı Bilgin Çakıroğlu, “Anneler günü ve çiftçiler gününü bir araya getirerek çiftçilerimizin yoğun olmayan bu gününde kahvaltımızı yaptık.  Bu etkinliğin her yıl yapılmasını diliyorum. Belediye başkanlığı döneminde Şükrü Başkanımız bütün sıkıntılarımızı giderdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’da dikilecek fidelerin temini, gübre dağıtımı ve sulama sistemi hakkında bizlere destek sağladı. Bu çalışmalar bizlerin yaralarına merhem oluyor” ifadelerini kullandı.

“Bu üretimi yapan yine sizler olacaksınız”

İstanbul Ziraat Mühendisler Odası Başkanı Murat Kapıkıran, “Erkekler avcı toplayıcı iken kadınlar tohumu toprakla buluşturmaya başladı ve insanların yerleşik hayata geçişlerini sağladı. Kadınların üretimde yeri çok önemli. Türkiye kadına, kadın çiftçiye gerekli desteği ne yazık ki veremiyor. Bütün köylerimizde kadın çalışır, tarlayı sürer, toprağı sürer ama maalesef Türkiye tarımında kadının adı yok. Erkekten daha düşük ücret alır. Dünya artık bir gıda krizine giriyor. Bu üretimi yapan yine sizler olacaksınız” dedi.

“İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na çok teşekkür ediyorum”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bir çocuğun kaç yaşında olursa olsun annesini kaybetmesi çok zor ve acı bir şey. Her an gözünün içine bakacağınız, başınızı dizlerine koyacağımız kişi annemiz” diyerek başladığı konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Annelerimize çok iyi bakalım. Kadının, çiftçi kadının sosyal güvencesi bizim en önemli politikalarımızdan biri. Siz Gümüşdereli kadınlar ürettiğiniz, pazara indirdiğiniz ürünlerle insanları ne kadar mutlu ettiğinizi biliyor musunuz? Çünkü sizin sayenizde en doğalını ve tazesini yiyorlar. Eğer doğal beslenme varsa hastalıklar olmaz. Üreticiye destek vererek bir nebze nefes almasını sağlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Etkinlik sonrasında katılımcılara karanfil ve hediyeler verildi.

Yavuz Topal-İstanbul Gündemi