BAŞKAN ARGUNŞAH: "BU MÜCADELE DEMOKRATİK HUKUK DEVLETİ MESELESİDİR"

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na 7 yıl önceki sosyal medya paylaşımları nedeniyle verilen 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasının istinafta onanmasına CHP Kartal İlçe Başkanı Efendi Argunşah tepki gösterdi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezanın 7 yıl önceki attığı tweetlerin cezası olmadığını kaydeden Başkan Argunşah, ‘‘25 Yıl sonra üst üste iki seçimden zaferle çıkan, İstanbul’da yanlış giden hizmetlere, politikalara, siyasete ve ayrıma dur diyen milyonların haykırışına ses olan hakikatin hepimizi özgürleştireceğini söyleyen ve söylemekten korkmayan bir kadına, bir anneye verilen haksız cezadır.’’ dedi.

BAŞKAN ARGUNŞAH: ‘‘İKTİDAR SANDIKTAN KORKAR OLMUŞTUR’’

Onama cezasının İstanbul Seçimleri’nin tekrarının yapıldığı 23 Haziran’da açıklanmasının manidar olduğunu ifade eden CHP Kartal İlçe Başkanı Argunşah, ‘‘Kararın 23 Haziran’da açıklanması bile hizmet ve insan odağından uzak iktidarın, kin ve intikam arayışının göstergesidir. Herhangi bir eleştiride sandığı gösterirken, artık sandıktan korkar olmuştur. Kendilerinin başarısızlıklarını hukuktan yoksun, siyasi kararlarla susturmaya çalışmaktadırlar. Bizler CHP Örgütü olarak köklerimizi Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ne dayamış bir partiyiz. Geçmişte nasıl bu ülkenin gerçeklerini her türlü baskıya karşı söylemekten çekinmediysek, bugün de ne İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu, ne de partimiz doğruları söylemekten vazgeçmeyeceğiz. Verilen ceza muhalif kesimleri sindirme politikası olsa da partimiz, il başkanımıza ve tüm partililerimize sahip çıkacaktır. Bu mücadele bir tweet olayı değildir. Bu mücadele demokratik hukuk devleti meselesidir.’’ şeklinde konuştu.

‘‘MUHALİFLER HUKUK ELİYLE BERTARAF EDİLMEKTEDİR’’

Muhaliflerin hukuk eliyle bertaraf edildiğini belirten Başkan Argunşah, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Verilen ceza, siyasi iktidarın yönlendirdiği ve talimat vererek müdahale ettiği yargıyı, kılıç gibi kullanarak muhaliflerini, hukuk eliyle bertaraf etmeye çalışmasıdır. Yargı uzun zamandır bağımsız ve tarafsız olmaktan çıkmış, siyasi iktidarın istekleri doğrultusunda, hukuku insanların özgürlüklerine müdahale olarak kullanmaya başlamıştır. En küçük eleştiri ve düşünce açıklamasına dahi katlanamayan siyasi iktidar gerçekleri dile getiren muhaliflerine hukuku zorlayarak haksız cezalar çıkarmakta ve özgürlüklerini kısıtlamaktadır.’’

Karara itiraz edileceğini hatırlatan Başkan Argunşah, ‘‘İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu’na verilen bu hukuksuz ve haksız cezanın, yine hukuk yoluyla en üst mercilere kadar itiraz ve başvuru yoluyla değişeceğine olan inancımız tamdır. CHP, İl başkanımızın yanında yer alarak her türlü baskıya rağmen gerçekleri söylemeye devam edecektir. Ulu önderimizin çağdaşlaşma ilkesi ışığında, insan haklarına saygılı, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletine olan inancımız ve mücadelemiz devam edecektir.’’ dedi.