Başbay: “Bakırköy’ün tarihine not düşmeye devam edeceğiz”

İlçe sakinleri arasında birlik ve beraberliği arttırmak, dayanışmayı sürdürerek değerlerine sahip çıkmak amacıyla 2014 yılında kurulan Bakırköylüler Derneği, olağan kurul toplantısını gerçekleştirdi.

Üyelerin desteği ile yeniden Başkan seçilen Nurdan Erdiş Başbay, son kez aday olduğunu ve yönetimlerin gençleşmesi gerektiğine inandığını söyleyerek, “Bakırköy’ün tarihine not düşmeye devam edeceğiz” dedi.

Divan Başkanlığına Mahmut Erdinç, yardımcılığına Sevim Dolaner, kâtip üyeliğine ise Cevizlik Mahalle Muhtarı Hülya Özdemir seçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Dernek Başkanı Nurdan Erdiş Başbay, 2021 genel kurullarında görev değişimi yaptıklarını, Bakırköylüler için derneklerinin çok önemli olduğunu ve herkese görev düştüğünü belirtti.

Yeni dönemde de başkanlık görevini üstlendiğini ama gelecek dönemde derneklerinin gençleşmesini istediklerini söyleyen Nurdan Erdiş Başbay, pandemi sürecinde pek çok derneğin kapandığını, çalışmakta zorlandığını ama Bakırköylüler Derneği üyeleri olarak bir araya gelemeseler de çalışmalarına ara vermediklerini ifade etti.

İnsanda hayvana yaşayan tüm canlılara Bakırköy’le sınırlı kalmayarak ülke genelinde el uzatmaya çalıştıklarını söyleyen Erdiş Başbay, Kartaltepe Muhtarı Didem Koryürek Armutlu ve Cevizlik Mahalle Muhtarı Hülya Özdemir’in de desteği ile, yangın felaketi yaşanan bölgelere yardım konusunda iyi bir çalışma yaptıklarını, gerekli yerlere ulaştırma konusunda da üyelerinden destek aldıklarını, sel bölgesine giden dernek üyelerine de gerekli desteği verdiklerini belirterek, güzel işler yapmış olmanın huzurunu hep birlikte yaşadıklarını söyledi.

2019’dan itibaren dernek bünyesinde yaptıkları faaliyet raporunu okuyan Gülşen Balkan, dernek binasında yaptıkları iyileştirmeler, kurumsal ziyaretler, dernek bünyesinde verilen sulu boya, resim, müzik, yoga, tiyatro kursları, şiir ve müzik dinletileri, ücretsiz sağlık taramaları, afete hazırlık seminerleri, paneller gibi yapılan organizasyonları anlattı.

“TAMAMI AMATÖRLERDEN OLUŞAN TİYATRO EKİBİ, HER SAHNEYİ KAPALI GİŞE OYNADI”

Bakırköylüler Derneği Üyesi Tiyatro Sanatçısı Haluk Ayvazoğlu yönetmenliğinde hayatında hiç sahneye çıkmamış, tiyatro ile ilgilenmemiş ve çoğunluğu ev hanımı kadınların oluşturduğu 'Amatör Tiyatro Atölyesi' ile sahneye koydukları "Bir mevsim tut içinden" oyununun her defasında kapalı gişe oynadığını, Cem Karaca Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdikleri galanın ardından yaşanan pandemi nedeniyle çalışmalara ara verdiklerini belirten Balkan, yeni dönemde yeni oyuncular ve yeni bir oyunla Bakırköylülerin karşısına çıkacaklarını, gerek İBB ile gerekse farklı kurumlarla yapacakları ortak çalışmalarla, Bakırköy tarihine not düşmeye devam edeceklerini belirtti.

Yapılan oylamanın ardından tek listeyle girilen kongrede, tüm katılımcıların oyunu alarak yeniden başkan seçilen Nurdan Erdiş Başbay, “‘Mutlu, sorunlarını çözebilen, birbirine sahip çıkan ve en başta birbirini sevgiyle kucaklayan Bakırköylülerin yaşadığı bir ilçe istiyoruz’ şiarıyla yola çıktık ve çalışmalarımıza da hep öyle devam ettik” dedi.

Selvi Sarıtaç / İstanbul Gündemi