BALIKÇI KENAN: ‘KAZ ETİ VİTAMİN DEPOSUDUR’ 

​​​​​​​İstanbul’un ünlü balıkçısı Balıkçı Kenan Balcı, 2021 yılı başında bölgenin basın mensupları ile Beylikdüzü KAI (Kars Ardahan Iğdır) Kültür ve Dayanışma Derneği'nde bir araya geldi.

2021 yılının tüm dünyaya en başta sağlık, huzur, barış getirmesini dileyen Balıkçı Kenan, basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü de kutladı. Kenan Balcı, yurdun her bir yöresinin örf, adet ve damak lezzetlerini unutturmamak ve gelecek nesle bunu en iyi şekilde aktarabilmenin çok önemli olduğunu söyledi.

“KARS DÜNYANIN EN LEZZETLİ ETİ OLAN KAZLARIN YETİŞTİĞİ BİR COĞRAFYADIR”

Balıkçı Kenan kendisinin bağlı olduğu Beylikdüzü KAI Kültür ve Dayanışma Derneği'nin, dünyanın en lezzetli etine sahip Kars kazının yemeğini ve yöresel ürünlerini memleket özlemi çeken hemşerilerinin ve İstanbullular’ın hizmetine sunmaya devam ettiğini dile getirerek, “Kars dünyanın en lezzetli eti olan kazların yetiştiği bir coğrafyadır. Kafkas arılarının yaptığı Kars balı tadına doyum olmayan şifa kaynağıdır. Ayrıca Kars kaşarı ve tereyağı ile de meşhurdur" dedi.

“KAI'DEN HERKES FAYDALANABİLİR”

Pandemi öncesi dernekte sunulan organik kahvaltının ve Kars yöresinin yemeklerine de bakılabildiğini söyleyen Balıkçı Kenan Balcı," Dernekte şarküteri kısmında kaz eti, bal, kaşar, gravyer, tulum peyniri, çeçil peyniri, tereyağı gibi ürünlerin satışı da yapılmakta ve dernek hizmetinden sadece KAI Derneği üyeleri değil, herkes yararlanabilir ve Kars yöresine ait yemekleri alarak tadına bakabilir" diye konuştu. 

“KAZ ETİ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR”

Balıkçı Kenan kaz etinin birçok faydası olduğunu ve tüketilmesinin önemli olduğunu söyleyerek,"Kaz eti ülkemizde çoğunlukla Kars ve Ardahan yörelerinde meşhurdur. Bu iki bölgeden kaz etinin lezzeti tüm Türkiye'ye dağılmış durumdadır. Kaz eti genellikle kış aylarında tüketilir, nedeni ise kazların ilkbahar aylarından sonbahar aylarına kadar bakımı gerçekleşir, kuluçkaya yatırılır. Kış mevsiminde ise etleri yenmek üzere hazırlanır. Bu sağlıklı etin 100 gramında günlük protein ihtiyacının yarısı bulunur. Protein ise hücrelerimizin yapı taşını oluşturmaktadır. Hasar görmüş hücreleri onarır ve yeni hücre oluşumunu destekler. Kaz etinin içinde yüksek oranda A, B ve E vitamini bulunur. Fosfor ve kalsiyum bakımından zengin olan kaz eti, kemikler ve diş eti için son derece yararlıdır. B6 vitamini yönünden zengin olmasıyla bağışıklık sistemini güçlendirir” diye konuştu.