Bakan Kurum: Marmara Denizi’mizi kaderine terk etmeyeceğiz

Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorununu çözmek için oksijen vereceklerini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘‘Marmara Denizi’mizi kaderine terk etmeyeceğiz.’’ dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Bakan Kurum, musilaj sorununu çözmek için Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında başlatılan temizlik çalışmalarına hakkında bilgi verdi.

Marmara Denizi’ndeki müsilaj seferberliğine aralıksız devam edildiğini kaydeden Bakan Kurum Twitter hesabında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

‘‘Marmara Denizi'mizdeki müsilaj seferberliğimize aralıksız devam ediyoruz. 22 Haziran Salı günü Kocaeli Körfez'de 4, Pendik Marina'da 1 noktadan Marmara Denizi'mizin 30 metre derinliğine oksijen vereceğiz. Marmara Denizi'ni Koruma Eylem Planı çerçevesinde, ileri teknolojideki oksijenlendirme cihazlarıyla denizimizin derinliklerindeki çözülmüş oksijeni artırmayı hedefliyoruz. Pilot uygulamayla yurt dışı örneklerindeki gibi bir çalışma gerçekleştireceğiz.

Denizimize oksijen veren cihazları 5 farklı noktada kullanacak ve çözülmüş oksijen değerlerini anlık takip edeceğiz. 6 ila 8 hafta sürecek çalışmamızın sonucuna göre uygulamamızı daha geniş sahada sürdüreceğiz. Marmara Denizi’mizi kaderine terk etmeyeceğiz.’’