AVRUPA’DA BÜYÜK HÜSRAN

Türk takımları bu sezon futbolda Avrupa’da büyük hayal kırıklığı yaşattı. Avrupa Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nde mücadele eden takımımız kalmazken, 2022-23’te lig şampiyonumuz, Devler Ligi’nde ön eleme oynayacak.

Türk futbolunun Avrupa kupalarında son yıllardaki hızlı düşüşü devam ediyor. Sivasspor'un Maccabi Tel Aviv'e deplasmanda 1-0 mağlup olup Avrupa Ligi'nden elenmesiyle 15 yıl aradan sonra takımlarımız ilk kez Avrupa kupalarında şubat ayını göremedi.

Ülkemizin UEFA sıralamasında 13. basamağa gerilemesiyle Türk kulüpleri, 2022- 2023 sezonunda Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'ne direkt katılım hakkını kaybetti. İki sezon sonra Süper Lig şampiyonu, Devler Ligi'nde yer alabilmek için ön eleme turu oynayacak. Türkiye söz konusu sezonda Avrupa Ligi gruplarına da doğrudan katılamayacak.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL DA GARANTİ DEĞİL

Süper Lig'de 2020-21 şampiyonunun Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılması da kesin değil. Bu sezon Şampiyonlar Ligi'ni kazanacak takımın kendi liginde bu kupaya katılma hakkı elde edememesi durumunda, lig şampiyonumuz ön eleme oynamak zorunda kalacak.

A MİLLİLER KÜME DÜŞTÜ

A Milli futbol takımımızın 2020’deki performansı, kulüp takımlarımızı aratmadı. Ay-Yıldızlı ekibimiz, Uluslar B Ligi’nde 6 maça çıktı; 1 galibiyet, 3 beraberlik, 2 yenilgi ile grup sonuncusu olarak C Ligi’ne düştü.