Arnavutköy’de Yüzlerce Dolmuş Şoförü Eylemde!

Arnavutköy Kayabaşı Mevki’nde kontak kapatan yüzlerce minibüs şoförleri kendilerinden kahyalık adı altında zorla para alındığını söyleyerek eylem yaptı.

Yaklaşık 210 minibüs şoförleri ve hat sahipleri Sultangazi Arnavutköy Yolu Kayabaşı Mevki'nde bir araya gelerek kontak kapattı. Minibüslerini yol kenarına park eden şoförler, kahyalık adı altında zorla kendilerinden para toplandığını iddia ederek, eylem düzenlemek istedi. Olay yerine gelen Arnavutköy ilçe Emniyet Müdürü Murat Sevgi, yapılanın yanlış bir uygulama olduğunu ve araçların olay yerinden kaldırılmasını istedi. Yapılanın yasal olmadığını söyleyen Sevgi, uzun süre hat sahiplerini ve şoförleri ikna etmek için dil döktü.

DOLMUŞ ŞÖFÜRLERİNDEN DERNEK BAŞKANINA TEPKİ!

Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen Gaziosmanpaşa Arnavutköy Minibüsçüler Derneği Asaf Emin Durmuş'da üyelerini ikna etmek istedi. Yapılanın yasal olmadığını söyleyen Durmuş'a, minibüs şoförleri tepki gösterdi. Kahyalık sisteminin yıllardan beri yaşanan bir sorun olduğunu ifade eden Durmuş, "Kahyalar olur olmaz yerlerde haklarından daha fazla ücret talep etmektedirler" dedi. Durmuş, kahyalık sistemine yönelik yasal bir süreç için girişimde bulunmadıklarını, minibüs hat sahiplerinin bu konuda şikayetçi olması gerektiğini söyledi.

"KİMİN GÜCÜ YETİYORSA ÖNÜNÜ KESİP PARA ALIYOR!"

20 yıldır minibüs şoförlüğü yaptığını sayleyen Bilal Arsla, "Hayatımda böyle rezillik, böyle kepazelik, böyle hırsızlık görmedim. Biz alnımızın derdi ile para kazanmanın derdindeyiz. Ama her adım başında bir tane kahya var. Her adım başında bizden para alınıyor. Ben alın terimi sana neden vereyim? Bu kadar kolay mı? Kahyalık sistemi yasal değil. Kimin gücü yetiyorsa önünü kesiyor arabanın parasını alıyor. Parayı vermediğin zaman pislik yapıyor. Parayı vermediğin zaman tehdit ediyor, camını kırıyor ve dövüyorlar" dedi.