AK PARTİ SARIYER’DEN İMAR BARIŞI AÇIKLAMASI

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı, iki yıl önce İmar Barışı kapsamına giren Sarıyer ilçesinin, CHP’nin müdahalesiyle yasanın dışında kaldığını ve bölge halkının mağdur edildiğini belirten bir bildiri yayınladı.

2018’de Üsküdar, Beykoz ve Sarıyer ilçelerinin Boğaziçi ön görünümünde kalan mahallelerinin İmar Barışı Yasası’na dahil edilme kararı CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonrasında iptal edildi. Bu duruma tepki gösteren AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı, sosyal medyadan bir bildiri yayınlayarak, halkın mağdur edildiğini savundu.

 

Bildiride şu ifadeler yer aldı: “2018'de AK Parti’nin büyük emeklerle hazırlayarak Meclis'e sunduğu yasa teklifiyle, İstanbul'da Sarıyer, Üsküdar, Beykoz ilçelerinin Boğaziçi ön görünümünde kalan mahalleleri “İMAR BARIŞI” yasa kapsamına dahil edilmişti. İMAR BARIŞI yasası ile 3 ilçede 40 mahallede, kaçak ve ruhsata aykırı yapılar, düzenleme uyarınca “YAPI KAYIT BELGESİ” alarak yıkım korkusu yaşamadan yasal hale gelerek birçok yasal haklara kavuşturuldu. Ancak, CHP “İMAR BARIŞ” kanununun iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak kanunun iptalini talep etti. Anayasa Mahkemesi CHP ‘nin başvurusu üzerine Boğaziçi Alanında İmar Barış Kanunu’nu iptal etti. Kanunun iptalinden dolayı Yapı Kayıt Belgesi alan vatandaşlar Tapularını alamayacak, binalarına tamir, onarım yapamayacak ve kat mülkiyetine geçemeyecek. CHP’nin itirazı üzerine alınan bu iptal kararı nedeniyle Boğaziçi alanında binası olan binlerce vatandaşın mağdur olacak. CHP 1986 tarihinde de Anayasa mahkemesinden Boğaziçi Alanındaki vatandaşların Tapu Tahsis Belgelerini iptal ederek yine bina sahiplerinin tapu almasını engellemişti."