AİLE HEKİMLERİ’NDEN MESAİ SAATİ DÜZENLEMESİNE İSYAN

AHEF, sağlık çalışanlarının kamuda mesai saatleri düzenlenmesi dışında tutulmasının negatif ayrımcılık yarattığını savunarak çalışma şartlarının iyileştirilmesi için yetkililere seslendi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Özlem Sezen “Konu salgın, vaka sayılarında artış olunca sağlık çalışanları çalışma yerlerinden ayrılmasın, hatta olağanüstü görevlerle daha fazla çalışsın diye bekleniyor. Ama “hak” söz konusu olunca yokmuşuz gibi davranılıyor, görmezden geliyorlar” dedi.

Covid-19 ile mücadele kapsamında kamuda mesai saatlerine yönelik Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete’de yayınlandı. Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç olmak üzere; yönetici pozisyonu dışındaki 60 yaş ve üzeri olanlar, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kronik hastalığı bulunanlar ile 10 yaş ve altı çocuğu olan kadın çalışanların da idari izinli olacağı, kamu kurum ve kuruluşlarında günlük mesai saatlerinin ise 10.00-16.00 olarak belirlendiği açıklandı.

AHEF Başkanı Dr. Özlem Sezen, “Sağlık çalışanları için mevzubahis esnek çalışma, izin kullanımı olunca salgın sağlık çalışanlarını hiç etkilemiyor gibi davranılıyor” diyerek rahatsızlıklarını dile getirdi.

Konunun salgın, vaka sayılarında artış olunca sağlık çalışanları çalışma yerlerinden ayrılmasın, hatta olağanüstü görevlerle daha fazla çalışsın diye beklendiğini ifade eden Sezen, “Bu, çalışma hayatında sağlıkçılar için negatif ayrımcılık yaratmakta. 1 yılı aşkın süredir insan fizyolojisinin ve psikolojisinin dayanaklılığının ötesinde, fedakârca, büyük risk altında çalışıyoruz. Olağanüstü gayretlerle çalışan sağlık çalışanları ne şiddet yasasından ne ek ödemeden ne de görev aksatmayacak kamuda uygulanan esnek çalışmadan, idari izinden faydalanabildi. Covid-19 hastalarını yaşatmak gayretiyle çabalayan biz sağlık çalışanları ek ödenekten yoksun bırakıldık” dedi.

Ailelerinin de güçlük içerisinde olduğuna değinen Dr. Sezen, tüm fedakârlıklarına rağmen hiçbir konuda destek göremediklerini belirtti. Dr. Özlem Sezen, “Çocuklarımız anasız babasız evde tek başına kalmak zorunda… Hala ne meslek hastalığımız, ne de şehitliğimiz söz konusu. Sağlık çalışanlarının sürekli temasta olduğu risk grubundaki eş ve çocukları, anne babaları aşılanmadı, geride kalanlarımız şehitlik yardımından mahrum bırakıldı. Çoğumuz ailemizle görüşemiyor, sosyal olarak izole olmuş durumdayız. Ve çalışma koşullarımız iyileştirilmeden insanüstü çalışmaya devam etmemiz bekleniyor” ifadelerini kullandı.

Kamuda mesai saatleri düzenlendiğinde, Aile Sağlığı Merkezleri’nde sözleşmeli olarak görevli sağlık çalışanları bu düzenlemelerin dışında tutulduğunu belirten Dr. Özlem Sezen, “Kamuya sağlanan hiçbir ayrıcalıktan faydalanamıyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdi. AHEF Başkanı Dr. Sezen konuşmasını “Yapılan hatalı uygulamaların, yanlış zamanlamayla atılan adımların ceremesini hep birlikte çekiyoruz. Pandemi başından beri poliklinik ve koruyucu sağlık hizmetlerini aksatmadan türlü angaryalarla da görevlerimiz arttırılırken, biz aile hekimleri de kamunun yararlandığı esnek mesaiden yararlandırılmayarak faturayı daha ağır ödüyoruz. Sağlık çalışanları olarak bir rahat nefes alamıyoruz. Direncimizin devam edebilmesi için sağlıklı kalabilmeye, morale, motivasyona, hayatımızın kolaylaştırılmasına ihtiyacımız var. Hep birlikte umutlu olmaya ihtiyacımız var! İnsanca çalışma koşullarımız sağlansın artık!” şeklinde konuşarak tamamladı.

HABER MERKEZİ - İSTANBUL GÜNDEMİ