AİLE HEKİMLERİ DERNEKLERİ FEDERASYONU, YAŞAMINI YİTİREN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÇOCUKLARINI UNUTMADI

AHEF, vefat eden sağlık çalışanlarının çocuklarına sahip çıkan Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV)’in "Emanetiniz Emanetimizdir" projesini destekliyor.

Salgının başından bu güne kadar canla başla mücadele eden sağlık çalışanları, koronavirüsün yanında sosyal sıkıntılarla da boğuşuyor. Pandemi sürecinde 8 bin sağlık çalışanı hastalığa yakalanırken 160’ı hayatını kaybetti.

Sağlık çalışanlarının, topluma göre 7 kattan fazla Covid-19’ a yakalandığını ve o oranda daha fazla kayıp gerçekleştiğini belirten AHEF 2’nci Başkanı Dr. Yusuf Eryazğan,  AHEF’in, salgının ilk gününden bu yana gerek basın yoluyla gerekse de TBMM’de sağlık komisyonu üyelerine ulaşarak, bakanlığa yaptığımız girişimlerle vefat eden sağlık çalışanlarının şehit sayılması için başvurularda bulunduğunu söyledi.

AHEF 2. Başkanı Dr. Yusuf Eryazğan, bakanlık yetkililerinin bu girişimleri görmezden geldiğine ve halen de bu konuda bir düzenleme yapılmadığına dikkat çekti. AHEF olarak vefat eden sağlık çalışanlarının salgında canlarını hiçe sayarak verdikleri mücadeleyi her zaman minnetle anacaklarını söyleyerek arkadaşlarını şehit saydıklarını sürekli hatırlatacaklarını belirtti. Dr. Eryazğan, “Bu noktada vefat eden meslektaşlarımızın çocuklarına sahip çıkmayı da bir borç biliriz. KAHEV’in ‘Emanetiniz Emanetimizdir’ projesini AHEF olarak sonuna kadar destekliyor ve sahadaki 28 bin aile hekimine çağrıda bulunuyoruz. Tüm meslektaşlarımızın destek vermesini bekliyoruz” dedi.