2021 bilgisayarların kabusu oldu

2021'in ikinci yarısında endüstriyel kontrol sistemlerine (ICS) dahil bilgisayarlarının yaklaşık yüzde 40'ı en az bir kez kötü amaçlı yazılımlar tarafından saldırıya uğradı.

Genel saldırı sayısı 2021'in ilk yarısına kıyasla hafif bir düşüş gösterse de yılın ikinci yarısındaki ICS tehdit manzarası madencilerin engellendiği ICS bilgisayarlarının binde 5 oranında artmasıyla çeşitlendi. Casus yazılımlar binde 7 puan artarken, kötü amaçlı komut dosyaları 2020'nin başında görülen oranın 1,4 katına ulaştı.

“Bazı bileşenlerinde hizmet tıkanmasına yol açabilirler”

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Kirill Kruglov, konuyla ilgili şunları söyledi: “Endüstriyel kontrol sistemleri hassas verilere sahiptir ve en önemli sektörlerin işleyişinden sorumludur. BT altyapısı için düşük riskli bir saldırı, operasyonel teknolojiler (OT) için önemli bir tehdit oluşturabilir. Genel olarak ICS bilgisayarlarına giden tehdit türleri nispeten aynı kalsa da teslim edilecek Truva atları, casus yazılımlar ve madencilerle birlikte kötü amaçlı komut dosyaları ve kimlik avı sayfalarıyla karşı karşıya kalan ICS bilgisayarlarının payında sürekli bir artış gördük. Burada kripto madenciler genellikle göz ardı ediliyor ve bu iyi bir yaklaşım değil. Madencilerin ofis ağı üzerindeki etkisi önemsiz olsa da çalışmaları ve dağıtımları sırasında otomatik kontrol sisteminin bazı bileşenlerinde hizmet tıkanmasına yol açabilirler.”

Haber Merkezi-İstanbul Gündemi