Sultan Gören


NORMALLEŞMEK İÇİN ÇOK ERKEN!

65 yaş ve haftasonu, resmî tatillerde sokağa çıkma yasağı derken 1 Haziran itibariyle iş hayatımıza ve sosyal hayatımıza geri döndük. Maalesef toplumumuzun bir kesimi virüs bitti normale döndük gibi yaşamaya başladı.


65 yaş ve haftasonu, resmî tatillerde sokağa çıkma yasağı derken 1 Haziran itibariyle iş hayatımıza ve sosyal hayatımıza geri döndük. Maalesef toplumumuzun bir kesimi virüs bitti normale döndük gibi yaşamaya başladı.
 
 
Maskesiz dolaşanlar, keyfi çarşı pazar gezmeleri başladı. Haftasonu İstanbul sahil yolundaki kalabalık ise virüsü ne kadar hafife aldığımızın adeta en iyi göstergesiydi.
 
 
Çok mu sıkıldınız, çok mu cesursunuz? Peki ya sevdikleriniz! Evinizdeki yaşlılarınız!
 
 
Hayatınızdaki en kıymetli insanları gözden çıkaracak kadar mı sıktı evde oturmak?
 
 
2,5 ay öncesine kadar “virüsü en çok umreciler bulaştırdı" diyenler, sahil kenarında diz dize, dip dibe yerlere uzanarak eğlenmeye başladılar. Virüs bitti deyip rehavete kapılanlar, korona hikayelerini unutup, sağlık bakanını takipten çıkararak hızlı bir şekilde normale döndüler.
 
 
İtalya, Fransa, New York vaka sayıları bile etkilemiyor artık.
 
 
Sosyal medya paylaşımlarında tatil fotoğrafları, toplu kutlanan doğum günleri, ev oturmaları fotoğrafları yer almaya başladı. Gezmek eğlenmek elbette çok güzel ama bunun sonu hastalık, hüzün olmamalı.
 
 
Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca'nin “Son vakanın tedavi edildiği, salgınla mücadelenin geride risk kalmayacak şekilde başarıya ulaştığı haberini alan vatandaşlarımız kutlamalara başladı” Bu habere daha var. Çok fazla normalleşmeyelim. MASKE+MESAFE KURALINA MODA OLARAK UYALIM”  tweetini ne kadar ciddiye aldık bilemiyorum ama bundan sonra daha sert, korkutucu uyarılar işe yarar mı?
 
 
65 yaş üstü yasaklara çok güzel uyarken 64,63,62 … yaş bana yasak değil deyip çarşı, pazar market dolaşmaya devam etti.
 
 
Aslında yaş ne olursa olsun, toplum kendi yasağını kendisi almalıydı. Aylardır dükkanım kapalı zarar ettim diyen esnaf, işsiz kaldım diyen işçi ve birçok mağdur olan vatandaşımız rehavete kapılmamalı.
 
 
Salgın bitmedi ve bitmesi biz vatandaşların elinde. Sağlıklı günler diliyorum herkese.


  • Salı 31 ° / 22 ° Parçalı bulutlu
  • Çarşamba 28 ° / 23 ° Parçalı bulutlu
  • Perşembe 27 ° / 21 ° Güneşli

İstanbul

07.07.2020

  • İMSAK 03:35
  • GÜNEŞ 05:32
  • ÖĞLE 13:14
  • İKİNDİ 17:13
  • AKŞAM 20:46
  • YATSI 22:34