Kağan Kahraman


FUTBOL SPOR MU, SEKTÖR MÜ?

Spor, fiziksel, zihinsel, bilişsel ve sosyal gelişimi amaçlayan, oyun ya da yarışma formunda olan, kurallı ya da kuralsız, ferdi ya da takım halinde yapılan etkinliklerin tümüne denebilir.


Spor, fiziksel, zihinsel, bilişsel ve sosyal gelişimi amaçlayan, oyun ya da yarışma formunda olan, kurallı ya da kuralsız, ferdi ya da takım halinde yapılan etkinliklerin tümüne denebilir. Sporun aynı zamanda psikolojik, sosyolojik ve toplumsal bir boyutu da vardır. Toplumlar arasında iletişimi kuvetlendirerek güçlü bir bağ oluşturur. Dünyanın en büyük spor organizasyonu olan olimpiyatlar, bu felsefe ve amaçla organize edilir.
Futbol ise sporun içinde bir branştır tanım olarak. Ancak bugün geldiğimiz noktada profesyonel olarak oynayan, yöneten ve organizasyonunu yapanlar için büyük paraların kazanıldığı büyük bir sektör haline gelmiştir. Amatör ve alt ligde oynayanlar için aynı durum söz konusu değildir. Tabi halı sahada insanlar ve mahalle arasında oynayan çocuklar için güzel bir eğlencedir. Tabi profesyonel olan birçok branşta aynı durum söz konusudur.
Futbolda o kadar büyük paraların dönmesi, astronomik rakamlarla yapılan transferler, yayın gelirleri, sponsor ve bilet satışları ile elde edilen gelirler ile teknik imkanlar olarak gelişiyor olsa da sporun maneviyatı ile ters düşmektedir. Bu pastadan büyük pay almak adına bazı olumsuz olaylar yaşanmaktadır. Şike, teşvik primleri, etik olmayan transfer hamleleri gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Bunlara ek olarak iddaa ve şans oyunları da tuzu biberi. Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi futbol sadece futbol değildir. Şampiyon olmak ya da küme düşmemek uğruna birçok etik dışı olaylar yaşanmaktadır. Bu işin kirli ve görünmeyen yüzü. Tribüne gelen taraftarların coşkusu ve heyecanını, temiz futbol oynayan futbolcu ve yöneticileri ayrı bir tarafa koymak gerekir. 
Bugün tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde doğal olarak ülkemiz de etkilendi. Dünya futbolu ve tüm spor organizasyonları etkilenmesine rağmen, Fransa, Hollanda, Belçika, İskoçya, Galler hariç liglerin seyircisiz de olsa devam edilmesine karar verildi. İsterdim ki bu kararın sebebinde, sportif mücadelenin sonucu olan şampiyonluklar ve başarıların olumsuz etkilenmemesi için adil bir rekabet yaşanması için alınmış olsaydı. Ancak alınan kararın en büyük sebebi ekonomiktir. Çünkü birçok kulüp büyük ekonomik sıkıntılar çekmektedir. O yüzden saymış olduğum birçok gelirden olmak istemeyen federasyon ve kulüpler bu kararı almaktan başka çareleri kalmamıştır.
Netice olarak futbol, ekonomi ve sermayeye teslim edilmiştir. Sporun maneviyatından ve felsefesinden koparılmıştır. Bu sektörde büyük paralar kazanmaya gelince sesi çıkmayanlar, bu pandemi sürecinde medya karşısında bizim ailemiz ve çocuğumuz yok mu diye yaygara çıkarmaları da ayrı bir olay. Genel olarak söyleyecek olursak paranın olduğu her yer gibi başta futbol olmak üzere birçok spor organizasyonunda maalesef durum böyledir. Bugün sporun başında bulunan kişilerin rüşvetten yargılanması bunun en büyük kanıtıdır. Daha temiz duygularla spor ve futbol temennisi ile sağlıcakla ve sporla kalın.  • Salı 31 ° / 22 ° Parçalı bulutlu
  • Çarşamba 28 ° / 23 ° Parçalı bulutlu
  • Perşembe 27 ° / 21 ° Güneşli

İstanbul

07.07.2020

  • İMSAK 03:35
  • GÜNEŞ 05:32
  • ÖĞLE 13:14
  • İKİNDİ 17:13
  • AKŞAM 20:46
  • YATSI 22:34