Soner Yanık


ÇOCUĞUNUZA ÖZÜR DİLEMEYİ ÖĞRETİN

Hemen hemen her toplum yapmıştır, yaptığı hata sonucunda çocuğumuzu karşımıza alıp özür dilemesi için ısrar etmişiz, baskı uygulamışızd


Hemen hemen her toplum yapmıştır, yaptığı hata sonucunda çocuğumuzu karşımıza alıp özür dilemesi için ısrar etmişiz, baskı uygulamışızdır. Öncelikle 7 yaşından önce çocuklar empati kurmakta, karşıdaki kişinin bakış açısını ve duygularını anlamakta zorlanırlar. Çocuklar 2-7 yaş periyodunda ?benmerkezci? bir düşünce yapısına sahiptir, bu nedenle olaylara hep kendi açılarından bakarlar, karşıdaki kişiyi anlamakta, empati kurmakta güçlük çekerler.

Durum böyle olunca çocukların neden özür dilemekte zorlandığını anlamak çok zor olmuyor öyle değil mi? Özür dilemek, davranış değişmediği sürece pek anlamlı değildir. Bu nedenle çocuğunuza özür dilemeyi öğretirken, özür dileme sonrasında uygun olmayan davranışını değişimlemesi için sonuçlarla desteklemeniz gerekir. Çocuğunuza ne zaman özür dilenmesi gerektiğini açıklarken, sade ve anlaşılır kelimeler kullanın. Örneğin; ?Birini rahatsız edecek/üzecek veya canını acıtacak bir şey yaptığımız zaman özür dileriz.?

Çocuklara özür dilemeyi öğretirken çok dikkatli olmalıyız. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise yanlışın bilinçli mi yoksa istem dışımı yapılmış olduğudur. İstem dışı yani bilinçsizce yapıldığını düşündüğünüz olaylarda çocuğu özür dilemeye zorlamak çok da anlamlı olmayacaktır. Ancak bilinçli olarak yapılan hatalarda çocuğunuzdan özür dilemesini istemelisiniz. Tabii burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, özür dilemenin sadece kuru bir laf olmaktan çıkıp sorumluluk almakla ilişkilendirilmesidir. Yoksa çocuğunuz içine düştüğü durumdan kurtulmak için sık sık ?özür dilemeyi? kullanabilir. Yani ?özür dilemek? çocuğun elinde silah gibi olur. Çocuğa özür dilemeyi öğretirken, bunun yaptığı hatayı telafi etme davranışı olduğu bilincini de kazandırmak gerekiyor.

Çocuğunuzu özür dilemesi için cesaretlendirin ama onu bu konuda zorlamayın. Çocuğunuzu zorladığınızda samimiyetsiz ve anlamsız bir özür olacaktır, yine bu asıl amaca hizmet etmeyecektir. Çocuğunuzun özür dilemesini sağlamak için cezalandırmalardan da uzak durun; ?Özür dilemezsen akşam oyun oynayamazsın? gibi cümlelerde çocuğunuz neden böyle bir ceza verdiğinizi anlamayacaktır. Çünkü cezanız durum ile bağlantısızdır. Bunun yerine davranışını veya sözünü telafi etmesi için bir alternatif oluşturup, uygulaması konusunda sağlam durabilirsiniz.

Çocuğa özür dilemeyi öğretirken ona örnek model olun. Yani olumlu bir örnek oluşturun. Çocuk dediğimiz şey ayna gibidir. Eğer onda istemediğiniz bir huylar görüyorsanız; ona ne söylediğinize değil, nasıl davrandığınıza bakın!

Siz öğretin anne-babalar? Gerekirse siz de özür dileyin. Dileyin ki çocuk özür dilemenin insanı küçük düşürmediğini anlasın. Unutmayın çocuğunuz hep sizin çocuğunuz olarak kalmayacak. Birilerinin arkadaşı, eşi, çalışanı, patronu olacak. Onları büyütürken ve hayata hazırlarken bunları unutmamalıyız. Çünkü yaşamında, eğitiminde en temel şey; sağlam bir kişiliktir. Bunu da siz ebeveynler kazandırabilirsiniz.Sevde Kartal
19.12.2018 00:21:05
Yazınızı 2 defa okudum ama nasıl bir tutum sergilemeliyiz çocuklarla konuşurken

damla çetinkaya
19.12.2018 19:13:57
merhabalar Soner bey,çocuklar sürekli inatçı özür dile dediğimizde hayır diyor

  • Perşembe 19 °C / 15 °C Parçalı bulutlu
  • Cuma 19 °C / 15 °C Parçalı bulutlu
  • Cumartesi 18 °C / 13 °C Güneşli

İstanbul

17.10.2019

  • İMSAK 05:46
  • GÜNEŞ 07:10
  • ÖĞLE 12:55
  • İKİNDİ 15:58
  • AKŞAM 18:29
  • YATSI 19:48