Soner Yanık


ÇOCUĞU AÇ BIRAKMAK GİBİDİR SEVGİSİZ BIRAKMAK

Her aile çocuklarını sever ama bazı ebeveynler bilerek veya bilmeyerek çocuklarını sevdiğini belli etmezler. Bu çok sık rastlanan bir durumdur. Ancak bu çocukta açık yaralar bırakabilir.


Her aile çocuklarını sever ama bazı ebeveynler bilerek veya bilmeyerek çocuklarını sevdiğini belli etmezler. Bu çok sık rastlanan bir durumdur. Ancak bu çocukta açık yaralar bırakabilir. Sevgi görmemiş bir çocuğun üzüntülerini fark etmek çokta zor değildir.                                  Sevgi gören çocuk ile sevgisiz büyüyen çocuk arasında ki farkı görmemek ise imkansızdır.

   Anne-babanın çocuğuna sevgi göstermemesinin bir çok sebebi olabilir. Bunun birinci sebebi ise bilinçsiz çocuk sahibi olmaktır.Çünkü o çocuk için kalbinde boşluk yoktur,ve o boşluğu dolduran çocuk olmayacaktır..

Sevgisiz büyüyen bir çocuk acısını ve tedirginliğini dışa vuracak davranışlar sergiler.

Çocuk yaşadığı şeylerin ne ifade ettiğini anlayamaz. Sevgi görmeyen bir çocuk bu dünyada kendini yapayalnız hisseder, özgüven problemi yaşar ve bu durumu değiştirmek için her şeyi yapar.

Çocuklukta anne-babaları tarafından yeterince sevgi görmemiş,ihmale uğramış çocuklar kardeşleriyle ve çevresinde ki insanlarla uyum sorunu yaşar. İşte bu yüzden anne ve babalara düşen görev çok büyüktür. Ama yaptıkları her şeyin çocuğun iyiliği için yapıldığı savunulursa bu seferde çocuk kendinde suç aramaya başlar ve aklı karışır.

İnsan hayatını hiçbir şey çocukluğu kadar etkilemiyor. Bir çocuğun,çocuklukta anne ve babasıyla yaşadıkları hem onun kişiliğini hem de hayatını belirliyor..

Çocukken anne-babasından sevgi,ilgi ve sıcaklık,kısaca?´kabul´´ gören çocuklar kardeşleriyle ve insanlarla sıcak bir iletişim kurabiliyor psikolojik açıdan da sağlıklı yetişiyorlar.

Biliyoruz hiçbir anne-baba kusursuz değildir,ancak bir çocuk dünyaya getirdiklerinde,ne olursa olsun,o çocuğun ailesi tarafından sevildiğini,kabul gördüğünü görmek için ellerinden geleni yapmalıdırlar..

Bu yüzden nasıl yemek veriyorsak çocuklarımıza sevgide vermeliyiz, çünkü sevgi duygusal besinimizdir..Çocuğunuzu sevgisiz bırakmayın,çocukça kalın..  • Salı 22 °C / 16 °C Güneşli
  • Çarşamba 24 °C / 18 °C Güneşli
  • Perşembe 22 °C / 19 °C Parçalı bulutlu

İstanbul

17.09.2019

  • İMSAK 05:13
  • GÜNEŞ 06:39
  • ÖĞLE 13:04
  • İKİNDİ 16:33
  • AKŞAM 19:19
  • YATSI 20:39