BAŞKAN YAZICI: ‘‘GÖNÜL ELLERİ ÇARŞISI’NIN RUHUNDA İYİLİK, ÖZÜNDE İNSAN VAR’’

BEŞİKTAŞ’TAKİ CAMİLER 29 MAYIS İÇİN DEZENFEKTE EDİLİYOR

BAĞCILAR’DA CAMİLER DEZENFEKTE EDİLEREK CUMA NAMAZINA HAZIRLANDI

BAŞKAN YILDIRIM ÜMRANİYELİLERİN RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI

BAŞKAN POYRAZ 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARLA BAYRAMLAŞTI

EMİNÖNÜ'NDE SU BASKINLARI, 150 YILLIK KANALLARLA ÖNLENECEK

TUZLA BELEDİYESİ'NDEN 65 YAŞ VE ÜSTÜ VATANDAŞLARA BAYRAM SÜRPRİZİ

SULTANGAZİ BELEDİYESİ ULUSLARARASI FORUMDA

“Acil Durumdan Dayanıklılığa ve Kalkınmaya” temasıyla düzenlenen 'Göç ve Yerinden Edilmeye Yönelik Yerel Çözümler Uluslararası Forumu Gaziantep'de gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcı Fuat Oktay'ın açılış konuşmasını yaptığı foruma Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun da panelist olarak katıldı.

Türkiye Belediyeler Birliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde düzenlenen 'Göç ve Yerinden Edilmeye Yönelik Yerel Çözümler Uluslararası Forumu'nda toplandı. Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin'in ev sahipliği yaptığı forumda, yerel yönetimlerin sığınmacılar ile ilgili yapacağı çalışmalar da ele alındı.

OKTAY: ‘‘TÜRKİYE EN FAZLA SIĞINMACIYI BARINDIRAN ÜLKE’’

Forumun açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'nin şiddet ve savaştan sığınanlara bağrını açtığını belirtti.  Türkiye'nin dünyada en fazla sığınmacıyı barındıran ülke olduğunun altını çizen Oktay, "Göç dalgasının başlangıcından bu yana ortaya koyduğumuz etkin göç yönetimiyle güvenlik, sağlık, barınma, gıda ve eğitim gibi temel hizmetler sığınmacılara en etkin şekilde sunulmaktadır." dedi.

‘‘370 BİN SURİYELİ DÖNÜŞ YAPTI’’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla Suriye'de oluşturulan güvenli bölgelerin bugün gönül rahatlığı ile yaşanılabilir yerler olduğunu da söyledi. Oktay, "Hem sınırlarımızın güvenliğini sağlamak hem de sığınmacıların yurtlarında güven içinde yaşayacakları bir bölge oluşturmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Terörden temizlenen bölgelere ülkemizden yaklaşık 370 bin kişi geri dönüş yapmıştır.’’ diye konuştu.

‘‘200 BİN CİVARINDA KONUT İNŞA EDİLECEK’’

Güvenli bölge ile ilgili üzerinde çalışılan taslak hakkında bilgi veren Oktay, ‘‘Taslak planında 5 bin nüfuslu 140 adet köy ile 30 bin nüfuslu 10 ilçeden oluşan yerleşim alanı bulunmaktadır. 200 bin civarında konutun da Barış Pınarı Harekâtı bölgesinde inşa edilmesi öngörülmektedir. Buradan, bölgede istikrar ve huzur isteyen tüm tarafları güvenli bölgenin yapılanmasına destek vermeye davet ediyorum.’’ diye belirtti.

SULTANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI DURSUN: ‘‘SIĞINMACILARIN UYUM SÜRECİ ÇOK ÖNEMLİ’’

Foruma panelist olarak katılan Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, yerel yönetimlerin sığınmacılar konusundaki rolüne değindi. Türkiye'nin son 5 yılda aldığı göç dalgasıyla yerel yönetimlere büyük görev düştüğüne dikkat çeken Başkan Dursun, ‘‘Yerel yönetimlerin sığınmacılar ile ilgili yapacakları elbette çok fazla. En önemlisi ise, sığınmacıların uyum problemi yaşamasını engelleyen çalışmalardır.’’ dedi.

SOSYAL KORUMA PROJESİ

Sultangazi Belediyesi olarak sığınmacıların uyum sorunu yaşamaması adına çalışmaların yürütüldüğünü söyleyen Başkan Dursun, Türkiye'de ilk olarak Sultangazi'de uygulanan Sosyal Koruma Projesi 'ne de değindi. Mültecilere psiko-sosyal ve hukuksal desteğin verildiği merkezde, mültecilerin uyumu ve entegrasyonunu sağlamaya yönelik faaliyet gerçekleştirildiği belirtildi. Başkan Dursun, ‘‘Bu süreçte psikolojik destek çok önemli. Sığınmacıların yaşadığı tramvayı atlatabilmeleri adına alacakları psikolojik destek, uyum sürecini hızlandıracaktır.’’ diye konuştu.