BAŞKAN YILDIRIM, MİLLET BAHÇESİ’NDE GENÇLERLE SPOR YAPTI

BAŞKAN POYRAZ, ALEMDAĞ İLKOKULU’NU ZİYARET ETTİ

ARNAVUTKÖY’DE ÖĞRENCİLERE TRAFİK KURALLARI EĞİTİMİ

SANCAKTEPE’DE SPOR ŞÖLENİ

KKTC’DEN 18 BELEDİYE BAŞKANI İSTANBUL’DA

İMAMOĞLU: “KANAL İSTANBUL İLE İLGİLİ OLUMLU FİKRİM YOK”

SULTANGAZİ’DE OKULLARA 93 TON TEMİZLİK MALZEMESİ DESTEĞİ

MEME KANSERİ İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARA DİKKAT!

Her 8 kadından 1’inde görülen meme kanseri erken teşhis ve doğru tedavi planlaması ile tamamen iyileşebiliyor.

Meme kanseriyle ilgili halk arasında doğru bilinen yanlışlar teşhisi geciktirirken tedavinin de yanlış planlanmasına neden olabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Ömer Uslukaya, meme kanseri hakkında doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.

1-“MAMOGRAFİ KANSER YAPAR”

Yanlış. Halk arasında mamografinin kansere neden olduğu şeklinde bir inanış bulunmaktadır. Ancak bunun gerçekle bir ilgisi bulunmamaktadır. Çünkü mamografi çekiminde uygulanan radyasyon düzeyi çok düşüktür. Bununla birlikte mamaografi hastalığın teşhisi ve seyri esnasında doktora önemli bilgiler verir. Genç yaşta da istenebilir ancak memenin genç yaştaki yapısal özelliklerinden dolayı yeterli bilgi alınamayabilir.

2- “DOĞUM YAPMIŞ KADINLARDA MEME KANSERİ OLMAZ”

Yanlış. Doğum yapmak veya çocuğu emzirmek meme kanserine karşı riski azaltabilmektedir. Ancak doğum yapmak veya emzirmek meme kanserine karşı tam bir koruma sağlamamaktadır.

3- “MEMEDEKİ KİTLEDEN PARÇA ALDIRMAK (BİYOPSİ) EĞER KİTLE KANSERSE YAYILMASINA YOL AÇAR”

Yanlış. Kitleden parça aldırmak yani biyopsi işlemi yaptırmak kanserin tanısını koymada en güvenilir yoldur. Ayrıca kanserin türü ve birtakım özellikleri hakkında doktora önemli bilgiler verir. Bu bilgiler tedavi sürecinde çok önemlidir. Biyopsi işleminin kanserin yayılmasıyla bir ilgisi bulunmamaktadır.

4- “MEME KANSERİ TANISI KONULMUŞSA TÜM MEME AMELİYAT İLE ALINIR”

Yanlış. Meme kanseri çok ileri evre değilse yani erken teşhis konulmuş ise genellikle memenin çoğunun alınmasına gerek yoktur. Günümüzde artık onkoplastik meme cerrahisi yapılmaktadır. Böylece kozmetik açıdan tatminkâr sonuçlar elde edilmektedir. Ayrıca memenin tümü alınsa bile hastanın kendi dokularından hazırlanan veya protezler ile hastanın memesi tekrar oluşturulmaktadır.

5- “MEME KANSERİ AMELİYATI SONRASI KOLUMU KULLANAMAYACAĞIM”

Yanlış. Ameliyat esnasında çeşitli yöntemlerle koltuk altındaki lenf bezlerinin çok az bir kısmı alınarak incelenir. Eğer hastalık tespit edilmez ise daha fazla lenf bezi alınmayarak kolun fonksiyonun azalması engellenir.

6-“ANNEM MEME KANSERİYDİ BENDE DE KİTLE VAR, KESİNLİKLE KANSERİM”

Yanlış. Çünkü meme kanserlerinin yüzde 80-85 genetik dışı nedenlerle olduğu tespit edilmiştir.

7-“MEMEMDE BİR KİTLE YOK Kİ DOKTORA GİDEYİM”

Yanlış. Kanserde erken teşhis çok önemlidir. Memedeki kitle, elle fark edilecek boyuta gelmeden önce mamografi ile saptanabilir. Bazen kanserin öncül lezyonları saptanarak kanser gelişmeden bile önlemler alınabilir.

8- “ERKEKLER MEME KANSERİ OLMAZ”

Yanlış. Meme kanseri en fazla kadınlarda görülür ancak tüm meme kanserinin yüzde 1’lik kısmı erkeklerde görülür.

9- “MEMEMDE KİTLE TESPİT EDİLDİ KANSERİM”

Yanlış. Memenin iyi huylu tümörleri de vardır. Hatta tespit edilen her 10 kitleden 8’i iyi huyludur. Ancak memede kitle görüldüğü anda vakit kaybetmeden genel cerrahi doktoruna başvurulmalıdır. Çünkü erken teşhis meme kanserinde önemlidir.

10- “MEME BAŞINDA AKINTI VAR KANSERE YAKALANDIM”

Yanlış. Akıntı iki memeden, çok kanaldan gelmesi, süte benziyor olması meme kanseri dışındaki nedenlerle olabileceğini gösterir. Ancak kendiliğinden, tek memeden, tek kanaldan ve kanlı vasıfta akıntı geliyorsa, mutlaka akıntının nedenleri incelenmelidir. Bu özelliklerdeki akıntı, erken başlayan bir meme kanserinin belirtileri olabilir. Yani her meme başı akıntısı kanser değildir.

11-“MEMEDE TESPİT EDİLEN KİTLE AĞRISIZ İSE KANSER DEĞİLDİR”

Yanlış. Çünkü kitlenin ağrısız olması meme kanseri ihtimalini tamamen ortadan kaldırmamaktadır. Mesela meme kanserinin en hızlı ilerleyen türü olan inflamatuvar meme kanserinde ağrı çoğunlukla vardır.