BAŞKAN YILDIRIM ÜMRANİYELİLERİN RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI

BAŞKAN POYRAZ 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARLA BAYRAMLAŞTI

EMİNÖNÜ'NDE SU BASKINLARI, 150 YILLIK KANALLARLA ÖNLENECEK

TUZLA BELEDİYESİ'NDEN 65 YAŞ VE ÜSTÜ VATANDAŞLARA BAYRAM SÜRPRİZİ

E-TALKS TUZLA’NIN KONUĞU ÜNLÜ SANATÇI ASLI HÜNEL OLDU

KAĞITHANE'DE YAŞLILAR BAYRAMI PARK VE BAHÇELERDE KARŞILADI

BAĞCILAR BELEDİYESİ’NDEN 65 YAŞ VE ÜSTÜ İÇİN BAYRAM PROGRAMI

KÜÇÜKÇEKMECE’DE MEME KANSERİ SEMİNERİ

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Çetin Altunal, her 8 kadından birinin hayatı boyunca meme kanseri ile karşılaşma riski taşıdığına dikkat çekti.

Altunal, “Meme kanseri ile mücadelede elle muayene, düzenli hekim kontrolü ve beraberinde erken teşhis yüz güldürüyor. Tüm kadınlar 20 yaşından sonra her ay kendi kendine meme muayenesini gerçekleştirmeli. Elle meme muayenesi; ayna karşısında ayakta, yatarken ve duşta yapılabilir. Muayene edilecek olan bölgeler; meme başları, koltuk altları ve meme altı bölgeleridir. Muayenede; memede sertlik, meme derisinde kızarıklık, kabuklanma, meme başından gelen kanlı ya da berrak akıntı görülürse bir uzmana başvurulması gerekir.” dedi.

Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Küçükçekmece Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından kadın personele yönelik ‘Meme Kanseri’ semineri düzenlendi. Biruni Üniversite Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Çetin Altunal, personele konuyla ilgili bilgiler vererek, önemli tavsiyelerde bulundu.

ERKEN EVRE TEDAVİDE BAŞARI ORANIMIZ YÜZDE 90

Meme kanseri ile mücadelenin kadınların vücudunu ve meme kanserini çok iyi tanıması ile başladığını belirten Uzm. Dr. Çetin Altunal, “Kadın olmak, yaş, aile öyküsü, erken yaşta adet görmek, geç yaşta menopoza girmek, yağlı beslenme, alkol tüketmek gibi faktörler meme kanseri riskini artırıyor. Tüm kadınlar, 20 yaşından sonra kendi kendilerine meme muayenesi yapmalıdır. 30'lu yaşlara doğru üç yılda bir, 40 yaşından sonra ise her yıl genel cerrahi uzmanına meme muayenesi için başvurmaları gerekir.  Erken tanı konduğunda meme kanserinden kurtulmak mümkündür. Evre 1’de başarı oranımız yüzde 90’lara kadar ulaşırken, evre 4’te yüzde 15’lere düşüyor.” dedi.

MEME KANSERİNE DÜZENLİ BESLENMEYLE SAVAŞ AÇIN!

Diyetisyen Gamze Çakaloğlu da meme kanserine düzenli beslenmeyle de savaş açılabileceğinin altını çizerek, “90.000 kadın üzerinde yapılan bir çalışma; meyve ve sebze ağırlıklı beslenme alışkanlığının meme kanseri riskini yüde 15 azaltabileceğini göstermiştir. Havuç gibi beta karoten içeren sebzelerin meme kanseri üzerinde koruyucu etkisi bulunmaktadır. Bazı meme kanseri türlerinin oluşmasında yüksek östrojen hormonu düzeyleri etkili olmaktadır. Meme kanseri riskini azaltan diğer gıdalar ise; balık, yumurta, bakliyatlar, brokoli, lahana, şeftali gibi besinlerdir.” diye konuştu.

HASTALARA GERÇEKÇİ OLMAYAN VAATLERLE YAKLAŞMAYIN

Seminerde kanser hastasına en doğru yaklaşım şekillerini anlatan Uzm. Psikolog Elif Sağlam ise “Kanser hastalarına gerçekçi olmayan vaatlerle yaklaşmayın. Kaygılı bir yaklaşım onlara bir fayda sağlamaz. ‘Seni çok iyi anlıyorum, sen güçlüsün, atlatacaksın’ gibi yaklaşımlar doğru değildir. Onlara karşı yalnızca iyi bir dinleyici olun ve hasta hazır hissettiğinde paylaştıklarını dinleyin.” tavsiyesinde bulundu.