BAŞKAN YILDIRIM ÜMRANİYELİLERİN RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI

BAŞKAN POYRAZ 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARLA BAYRAMLAŞTI

EMİNÖNÜ'NDE SU BASKINLARI, 150 YILLIK KANALLARLA ÖNLENECEK

TUZLA BELEDİYESİ'NDEN 65 YAŞ VE ÜSTÜ VATANDAŞLARA BAYRAM SÜRPRİZİ

E-TALKS TUZLA’NIN KONUĞU ÜNLÜ SANATÇI ASLI HÜNEL OLDU

KAĞITHANE'DE YAŞLILAR BAYRAMI PARK VE BAHÇELERDE KARŞILADI

BAĞCILAR BELEDİYESİ’NDEN 65 YAŞ VE ÜSTÜ İÇİN BAYRAM PROGRAMI

KORONAVİRÜS PANDEMİSİ TURİZMİ KÖTÜ ETKİLEDİ

Alınan Covid 19 tedbirleri nedeniyle sınırların yurt dışı seyahatlere kapatılması, hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin turizm dengelerini önemli ölçüde değiştirdi.

Mart ayında, İstanbul’a gelen turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 67,9 azaldı. Otel doluluk oranlarındaki yüzde 59,8’lik düşüşe paralel olarak, odabaşı gelirlerde de yüzde 65,5’lik azalma görüldü. Arap ülkelerinden gelen turist sayısı yüzde 71 düşerken, en fazla turistin geldiği ülke Almanya oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi, turizm sektöründe, bir yılda yaşanan değişimleri Turizm Bülteni Mayıs 2020 sayısında ele aldı. Neredeyse tüm dünyada, Covit 19 tedbirleri nedeniyle sınırların yurt dışı seyahatlere kapatılmasından en çok etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Yapılan istatistiki değerlendirmeler, İstanbul ve Türkiye turizminin de ciddi kayıplara uğradığını ortaya koydu.

TURİST SAYISI BİR YILDA YÜZDE 67,9 AZALDI

Mart ayında İstanbul’a gelen turist sayısı bir önceki aya göre 588 bin azalarak 374 bin olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın Mart ayına göre ise İstanbul’a gelen turist sayısı yüzde 67,9 azaldı. Türkiye’ye gelen turist sayısı ise bir önceki aya göre 1 milyon azalarak 718 bin olarak gerçekleşirken, bir önceki yıla göre azalış yüzde 67,8 oldu.

OTEL DOLULUK ORANLARINDA YÜZDE 59,8 DÜŞÜŞ

İstanbul’da Mart 2020’de otel doluluk oranı bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 59,8 azalarak yüzde 29 düzeyinde gerçekleşti.Şubat 2020’de ise yüzde 65,1 oranında doluluk gözlenmişti.

ODABAŞI GELİRDE AZALIŞ, YÜZDE 65,5

Ortalama günlük oda fiyatı, kur etkisi sonucunda bir önceki yıl Mart ayına göre yüzde 14,2 azalarak 65,9 Euro olarak gerçekleşti. Toplam oda üzerinden hesaplanan odabaşı gelir ise yüzde 65,5 azalarak 19,1 Euro olarak kaydedildi.

HAVA VE DENİZ YOLCULUĞUNDA YÜZDE 67,9 DÜŞÜŞ KAYDEDİLDİ

Mart ayında İstanbul’a havayolu ve denizyolu üzerinden gelen yolcu sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 67,9 azaldı. 2020 yılının Mart ayında havayolu ile 372 bin 710 turist İstanbul’a geldi. En çok turist gelen havaalanı 261 bin ile İstanbul Havalimanı oldu. Denizyolu ile İstanbul’a gelen toplam turist sayısı bin 391 olurken, turistlerin en çok geliş yaptığı nokta, 678 turist ile Tuzla olarak kaydedildi.

YURT DIŞINDAN 312 BİN TÜRK VATANDAŞI GELDİ

İstanbul İstatistik Ofisi, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarıyla ilgili de çalışma yaptı. Mart ayında, yurtdışından 312 bin Türk vatandaşı geldi. Bunların 312 bini havayolu, 2 bini denizyolu ile geliş yaptı. Yurtdışına ise 2 bini denizyolu ile olmak üzere, 232 bin Türk vatandaşı çıkış yaptı.

EN ÇOK TURİST ALMANYA’DAN GELDİ

Mart ayında, Almanya’dan 35 bin turist geldi; ama geçen yıla göre yüzde 59 azalma oldu. Almanya’yı sırasıyla 33 bin ile Rusya Federasyonu, 16 bin ile İngiltere, 15 bin ile Fransa takip etti.

ARAP TURİST YÜZDE 71 AZALDI

Mart ayında, Arap ülkelerinden gelen ziyaretçi sayısı bir önceki yıla göre 188 bin kişi azaldı. Yüzde 71 düşüşle 77 bin olarak gerçekleşti. En çok turistin geldiği Arap ülkesi, 14 bin ile Cezayir oldu. Cezayir’i sırasıyla Libya, Fas ve Tunus takip etti.

HAVAYOLU YOLCU SAYISINDA YÜZDE 53 AZALIŞ OLDU

İstanbul’daki havayolu yolcu sayısı Mart 2020 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 53 azalarak 3 milyon 876 bin olarak gerçekleşti. Bu yolcuların 1 milyon 794 binini iç hat, 2 milyon 81 binini dış hat yolcuları oluşturdu.

Turizm Bülteni, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Otelciler Birliği (TUROB) ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) verileri derlenerek hazırlandı.