İSKİ: HALİÇ’E AKAN KANALİZASYON DEĞİL YAĞMUR SUYU HATTI

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar’ın sosyal medyada paylaştığı bilginin gerçeği yansıtmadığını belirten İSKİ Genel Müdürlüğü, Haliç'e akan suyun Eminönü alt geçidinden gelen yağmur suyu hattı olduğunu açıkladı.

Sosyal medya mecralarında ve haber sitelerinde, Eminönü sahilinden Haliç’e kanalizasyon aktığına dair bilgiler yer alması üzerine iSKİ açıklama yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar da Twitter’da yaptığı paylaşımda, kanalizasyon suyunun doğrudan Haliç'e verildiğini savunarak, “Haliç neden kirleniyor görün. Bu görüntülere alışmak istemiyoruz. Kanalizasyon suyunun doğrudan Haliç’e verilmesini İSKİ İstanbul halkına açıklamak zorundadır.” dedi.

Konuyla ilgili inceleme başlatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) bağlı kuruluşlarından İSKİ Genel Müdürlüğü, iddiaların kesinlikle gerçekleri yansıtmadığına dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı:

“Bu su Eminönü alt geçidi su basmasın diye bu kış yaptığımız alt geçitteki yağmursuyu hattı. Son yağmurda 6 pompanın sadece 4’ü çalıştı ve herhangi bir su baskını yaşanmadı. Yani yağmur suyunu denize veriyoruz.”