ARNAVUTKÖY 350 BİN ÇİÇEKLE SÜSLENDİ

ÜMRANİYE ZABITASINDAN OKUL KANTİNLERİNE ŞIRINGALI ÇİKOLATA DENETİMİ

BAŞKAN POYRAZ BAYRAK TÖRENLERİNE KATILDI

İMAMOĞLU'NDAN ŞOFÖR ESNAFINA: “ÇOK YENİLİKÇİ İŞLER YAPACAĞIZ”

BAŞKAN BOZKURT: ‘‘BİRLEŞMENİZ SİZİ GÜÇLENDİRİR’’

SULTANGAZİ’DE KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR

İMAMOĞLU: “İSTANBUL’DA BORCU AZALTTIK, YATIRIMI HIZLANDIRDIK”

İBB’DEN HALK OTOBÜSLERİNİN KALİTESİNİ YÜKSELTECEK ÇALIŞMA

İETT yöneticileri ile Özel Halk Otobüsünde çalışan şoförlerin ilk buluşması, İETT Kağıthane Garajında yapıldı. Toplantıya katılan 100 şoför dertlerini anlattı, İETT yöneticileri not tuttu.

İstanbulluların toplu taşıma konusunda en fazla şikâyet ettiği konuların başında Özel Halk Otobüsleri geliyor. Araçların kalitesinden temizliğine, şoförlerin giyim kuşamından tavırlarına dek pek çok şikâyet alan Özel Halk Otobüsleri (ÖHÖ)konusunda İETT kolları sıvadı.

ŞOFÖRLER TEK TEK MİKROFON ALARAK GÖRÜŞLERİNİ DİLE GETİRDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla, öncelikli olarak şikâyete konu sorunları ilk ağızdan dinlemek üzere, şoförlerle toplantılar düzenleme kararı alındı. Bu kapsamda düzenlenen toplantıların birincisi İETT Kağıthane Tesisleri’nde yapıldı. Konferans salonunda bir araya gelen İETT yöneticileri ile 100 ÖHO şoförü karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. İETT Ulaşım Daire Başkanı Erol Ayartepe’nin açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda şoförler tek tek mikrofon alarak görüşlerini dile getirdi.

Şoförlerin öncelikli şikayetleri ise kendilerine ait olmayan kartları kullanan yolculara yönelik oldu. “Bilinçli olarak başkasına ait kartın kullanımında, kartın iptal edilmesinin kolay bir yolu bulunmalı, vatandaşla şoför karşı karşıya gelmemeli” talebi öne çıkan konular arasındaydı. Özel Halk Otobüsü şoförleri, hazırlanacak tanıtım filmleri ile yolcuların daha fazla bilinçlenmesinin sağlanması gerektiğini söylediler. Bir şoför, “Orta kapının önündeki koltuktan kalkıp ön kapıdan inmek isteyen yolcularımız oluyor, iniş binişleri zorlaştırdığı için orta kapıdan inmesini rica ediyoruz ama yolcu yine de önden inmek için ısrar edebiliyor.” serzenişinde bulundu.

ALO 153 HATTINA HAKSIZ ŞİKÂYETLER YAPILIYOR

Şoförlerin en çok dile getirdiği konulardan biri de vatandaşların birçok zaman Alo 153 Hattına haksız şikâyet yaptığı ile ilgiliydi. Şikâyet sonucu kendilerine yazılan cezaların çokluğundan yakınan şoförler, şikayetlerde fotoğraf veya video gibi kanıt istenmesi gerektiğini söyledi.

Bir başka şoför de “Korna çalıp duraktan ayrılmamı isteyen minibüs şoförü, yolcular otobüse binerken, gözümün önünde Alo 153’ü arayarak beni şikâyet edebiliyor” şeklinde konuştu. İki saati aşkın süren toplantıda şoförlere isimlerini yazmayacakları birer anket formu verildi. Toplantılarda sözü edilen talepler ile anketteki ayrıntılı sorulara verilecek yanıtlar derlenerek bir rapor haline getirilecek. İETT bu rapor doğrultusunda Özel Halk Otobüslerinin iyileştirilmesi konusunda atılacak adımları netleştirecek.

Şoförlerle buluşma toplantıları düzenli aralıklarla tekrarlanarak, tüm Özel Halk Otobüsü şoförlerinin sorunlarını anlatmasına ve vatandaşların taleplerinin iletilmesine fırsat sunulacak.