ÇEKMEKÖY’DE KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ

BEŞİKTAŞ’TA MUHTARLAR GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

İMAMOĞLU, MELEN BARAJI’NDA İNCELEMELERDE BULUNDU

HANÇERLİ: ‘‘AVCILAR HALKI SAHİLDE DENİZE GİRECEK’’

ÇALIK, MUHTARLARI KAHVALTIDA AĞIRLADI

İMAMOĞLU: "HAYDARPAŞA GEREKÇESİ KOMİK"

BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ ‘SIFIR ATIK KONGRESİ’NE KATILARAK SUNUM YAPTI!

HANÇERLİ: ‘‘MAALESEF DEPREME HAZIRLIKLI DEĞİLİZ’’

Silivri açıklarında meydana gelen 4.6 büyüklüğündeki depremin ardından açıklama yapan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, 1999 Marmara Depreminin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen deprem için yeterli derecede hazırlık yapılmadığını söyledi.

Sabah saatlerinde Silivri açıklarında meydana gelen ve başta Avcılar olmak üzere İstanbul’un birçok bölgesinde hissedilen 4.6 büyüklüğündeki depremin ardından NTV’de canlı yayına katılan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, 17 Ağustos 1999 depreminden bu yana uzmanların İstanbul için deprem beklentisi olduğunu ancak uyarılara rağmen yeterli hazırlık yapılmadığını vurguladı. Başkan Hançerli, “Acilen deprem hazırlıklarımızı yapmamız lazım. 20 yıl kaybettik, 20 gün daha kaybedecek zamanımız yok.” dedi.

NTV’de canlı yayına bağlanarak Avcılar’ı da etkileyen deprem hakkında açıklamalarda bulunan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, sabah 9.20, 10.30, 11.00 ve 11.12’de 4 deprem olduğu bilgisini vererek, “Uzun yıllardır beklenen fay hattında, Marmara Denizi, Silivri açıklarında deprem oldu. Tabii ki endişeleniyoruz, kaygılanıyoruz. Bizim ilk belirlemelerden edindiğimiz bilgiye göre bir bina yıkılması veya bir can kaybı yok. Bu bizim için önemli bir teselli.” dedi.

HANÇERLİ: “GEÇEN 20 YILDA DEPREME HAZIRLIK KONUSUNDA KARNEMİZ KÖTÜ”

17 Ağustos depreminden bu yana deprem konusunda ciddi hazırlıklar yapılmadığına dikkat çeken Hançerli şöyle konuştu: “Aslında bilim ve geçmiş deneyimler 99 yılından önce de bu gerçeği bize söylüyordu fakat biz farkında değildik. 99 yılında bu gerçekle tanıştıktan sonra geçen 20 yıl içerisinde depreme hazırlık konusunda karnemizin kötü olduğunu söyleyebilirim. Maalesef depreme hazırlıklı değiliz ve bu durum da bizi endişelendiriyor. Yapılar depreme dayanıklı ve güvenli değil veya güvenli olup olmadıkları tespit edilmiş değil.”  

“20 YIL KAYBETTİK, 20 GÜN DAHA KAYBEDECEK ZAMANIMIZ YOK”

Avcılar’da ivedi bir şekilde yapıların güvenli hale getirilmesi gibi deprem hazırlıkları konusunda çalışmalar yapıldığını belirten Hançerli, “Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü kurduk. Depreme dayanıklı yapılar için İBB nezdinde de bir plan hazırlamak için çalışmalar yapıyoruz. Vatandaşlarımız için güvenli ve hızlı bir dönüşüm hazırlıyoruz. Diğer yandan acil durumlarla ilgili eylem planlarımızı hazırlıyoruz. Eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarımız var. ‘20 yıl kaybettik, 20 gün daha kaybedecek zamanımız yok’ sloganıyla çalışmalar yürütüyoruz. Depreme hazırlanmak için başta devletimize ve güçlü kuruluşlar olarak bize, belediyemize büyük sorumluluklar düşüyor. Bu görev ve sorumlulukları yerine getirmemiz gerektiğini tekrar tekrar söylüyoruz, söyleyeceğiz.” şeklinde konuştu.

“KAYGILANMAK YETMEZ”

Böyle bir depremi tekrar yaşamamayı umduğunu söyleyen Turan Hançerli, “Kaygılanmak yetmez. Yapmamız gerekenler var. Avcılar ve tüm İstanbul, tüm Türkiye için deprem hazırlığının öncelik haline getirilmesi gerekiyor. Bunları yapabilmek için ciddi bir kafa değişikliğine ve el birliğine ihtiyaç var. Vatandaşlarımıza tekrar geçmiş olsun.” dedi.