ÇEKMEKÖY’DE CUMA NAMAZI SOSYAL MESAFE KURALINA UYGUN KILINDI

VATANDAŞLAR 2,5 AY SONRA CUMA NAMAZI İÇİN EYÜPSULTAN’A KOŞTU

İMAMOĞLU, “FATİH SULTAN MEHMET’İN ANITINI KENTE KAZANDIRACAĞIZ”

BAĞCILAR’DA 2,5 AY SONRA İLK CUMA NAMAZI STADYUMDA KILINDI

İSTANBUL’DA FETHİN 567. YILDÖNÜMÜ KUTLANACAK

ÜMRANİYE’DE DEZENFEKTE EDİLEN CAMİLER İBADETE HAZIRLANDI

EYÜPSULTAN BELEDİYESİ, PANDEMİDE 70 BİN MASKE ÜRETTİ

ESENYURTLULAR KARDEŞLİĞİN RESMİNİ BOYADI

10. yıl fotoğrafı, 86 yıl sonra Esenyurt'ta renklendi.

Esenyurt Belediyesi tarafından Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda hazırlanan cumhuriyetin kuruluşunu anlatan kardeşlik resmine ilk fırçayı atan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, “Bu resimde herkesin bir izi olacak, bu resim hepimizin resmi.” dedi.

Esenyurt Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde ‘Cumhuriyet için bir fırça da sen at’ resim etkinliği düzenlendi. Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte, Cumhuriyet'in 10. kuruluş yıldönümünde çekilen ve simge haline gelen bir fotoğrafın karakalem çalışması, vatandaşlar tarafından renklendirildi. Çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte renkli görüntüler ortaya çıktı.

BOZKURT: ‘‘BU RESİM BİZİM RESMİMİZ’’

Etkinlikte cumhuriyet ve kardeşlik için ilk fırçayı minik Azra ile birlikte atan Esenyurt Belediye Başkanı Bozkurt, “Bu etkinlikte, bir olduğumuzu, beraber olduğumuzu, yeni bir başlangıç yaptığımızı bir fırça atarak göstermek istiyoruz. Hepimizin bir izi olsun burada, herkes bir fırça atacak. Dolayısıyla bu bizim resmimiz olacak. Buna sahip çıkacağız, bunu yürütürken asla haktan, adaletten, hukuktan vazgeçmeyeceğiz. Birlik beraberlik içerisinde, çalışarak üreterek, hakça paylaşarak yaşayacağız.” dedi.

‘‘CUMHURİYET KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR’’

Cumhuriyetin tarihte çok önemli değişimlere neden olan bir yönetim şekli olduğunu söyleyen Başkan Bozkurt, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları yaşanan acılardan sonra geçmişteki refahımıza yeniden kavuşalım diye bir Kurtuluş Savaşı mücadelesine başlamışlardır. Bu savaş sonunda insanların daha eşit ve barış içerisinde nasıl yaşayabileceklerini düşünen Atatürk, bu coğrafyaya en uygun yönetim şeklinin cumhuriyet olduğunu söylemiştir. Cumhuriyet aslında, bu coğrafyada yaşayan vatandaşlarımızın birlikte yaşama iradesidir, cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. Bu etkinlikte boyadığımız resim, zor zamanlardan bugünlere geldiğimizi göstermektedir. Nereden geldiğimizi unutmaz ve cumhuriyetin hedeflerini aklımızdan çıkarmazsak, nereye gideceğimizi de rahatlıkla buluruz.” diye konuştu.

‘‘BARIŞ VE KARDEŞLİK İÇERİSİNDE YAŞAMALIYIZ’’

Bundan sonraki süreçte insanların birbirini ötekileştirmeden kabul etmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Bozkurt şöyle devam etti: "Bu ülke bölünmez bir bütündür, bayrağımız vardır ama 'Bu coğrafyada yaşayan herkes eşit yurttaştır’ ilkesinden vazgeçmeden, bir arada durmamız lazım. Yaşadığımız ilçede de farklı kültürde, inançta ve kökende insanlar var. Burada eğer barış ve kardeşlik içerisinde yaşamayı başarırsak Türkiye’ye ve dünyaya örnek sonuçlar çıkacaktır diye düşünüyorum.”

Başkan Bozkurt daha sonra vatandaşların Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.