BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ’NİN COVID19’LA ÖRNEK MÜCADELESİ AVRUPA’NIN İLGİSİNİ ÇEKTİ

Avrupa Kapsayıcılık için İnovasyon Ağı'nın web sitesi, kuruluşuna Türkiye’den üye olan ilk belediye olma özelliğini taşıyan Beşiktaş Belediyesi’nin, Covid19’la olan başarılı mücadelesine geniş bir şekilde yer verdi.

Beşiktaş Belediyesi’nin yeni üyesi olduğu European Network of Innovation For Inclusion'un (Avrupa Kapsayıcılık için İnovasyon Ağı) resmi web sitesinde ‘Üye Faaliyetleri’ bölümünde belediyenin hazırladığı ve pandemiye yönelik geliştirilen çalışmaların anlatıldığı bültenler ‘Covid-19’ başlığı altında okuyuculara sunuldu. Organizasyonun web sayfasında Beşiktaş Belediyesi’nin pandemi sürecinde komşularına hizmet vermek için çalışmalarını hızlıca dijitale taşımasına dikkat çekildi. İnternet sitesinde Halk Sağlığı Dijital Merkezi’nin çalışmalarından vatandaşların sağlık sorunlarına yanıt verebilmek için faaliyete geçirilen online tıbbi danışmanlık hizmetlerine, çocuklara ve gençlere yönelik online eğitimlerden sanatseverlere ve okuyuculara dijital sergilerden dijital kitaplara kadar pek çok hizmete ayrıntısıyla yer verildi.

Ayrıca öğrenci yurtlarının sağlık çalışanlarına açılması, ileri yaştaki komşuları ve can dostları için hayata geçirilen birçok hizmet de sitede yer aldı. 

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da European Network of Innovation For Inclusion (Avrupa Kapsayıcılık için İnavasyon Ağı)’na Türkiye’den katılan ilk belediye olduklarını ifade ederek; ‘’Bizim için tüm Avrupa’yı kapsayan bir platforma üye olmak ve çalışmalarımızın bu alanda yer alması çok önemli. Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını dolayısıyla biz de Beşiktaş’ta önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalar hem ülkemizde hem de European Network of Innovation For Inclusion iş birliğiyle Avrupa’da ilgi çekti. Çalışmalarımız pandemi sürecinde olduğu gibi yeni atılan normalleşme adımları sürecinde de devam edecek.’’ dedi.

EUROPEAN NETWORK OF INNOVATİON FOR INCLUSİON NEDİR?

European Network of Innovation For Inclusion (Avrupa Kapsayıcılık için İnovasyon Ağı), kapsayıcı emek piyasası yaratılmasına katkı sunmak amacıyla kurulmuştur. 2014-2020 Sosyal Kapsayıcılık ve Sosyal Ekonomi’ye Yönelik Operasyonel Program kapsamında İspanya'daki Avrupa Sosyal Fonu tarafından finanse edilen uluslararası bir iş birliği projesidir. Avrupa’da daha kapsayıcı bir işgücü piyasası yaratılmasına araç olması niyetiyle sosyal kurumlar, şirketler, kamu idareleri vb. arasında sosyal inovasyonu teşvik etmek için küresel insani yardım kuruluşu ‘Açlığa Karşı Eylem’ tarafından başlatılmıştır.  Esas amacı, iyi uygulamaların paylaşımı ve Avrupa programlarına katılımlar ile, Avrupa’da istihdam ve girişimcilik projeleri geliştirilmesine yardımcı yenilikçi bir sosyal kapsayıcı ekosistem oluşturmaktır.