BAŞKAN ÇALIK’TAN ÇOCUKLARA MECLİS ODASI MÜJDESİ

BEYLİKDÜZÜ’NDE HER MAHALLEYE BİR KREŞ PROJESİNDE TEMEL ATILDI

ESENYURT BELEDİYESİ’NDEN MİNİKLERE ARA TATİL ŞENLİĞİ

BAŞKAN GENÇ: ‘‘BİRLİKTE YAŞAMA SANATINI BAŞARABİLMELİYİZ” 

DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ KARTAL’DA KUTLANDI

ESENYURTLU ÇOCUKLAR 'HAZİNE ADASI'NDA EĞLENECEK

KARTAL BELEDİYESİ’NDEN ÇOCUKLARA ARA TATİLİ HEDİYESİ

BALIKÇI KENAN’DAN ÖĞRENCİLERE DENİZ VE BALIKLAR DERSİ

Her gün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği geçtiğimiz aylarda da ziyaretçi rekoru kıran Türkiye’de ilk ve tek olan Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ni minik öğrenciler ziyaret etti.

Müzedeki balıklar hakkında öğrencilere bilgilerini ve tecrübelerini anlatan Balıkçı Kenan Balcı, miniklere denizlerin temiz tutulması gerektiği söyledi.

Dünyada eşi benzeri bulunmayan özellikle Türkiye’deki denizlerimizde yer alan balıkların mumyalarını barındıran Türkiye Deniz Canlıları Müzesi yüzlerce öğrencinin akınına uğradı. Esenyurt Şehitler Okulu’ndan gelen öğrenciler mumya balıklar karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi. Balıkları inceleyen öğrencilere bilgi veren İstanbul’un ünlü balıkçısı Balıkçı Kenan Balcı, ‘‘Müzede binlerce balığı tek tek mumyalayarak meraklılarına ve yeni nesile kazandırdık. Bugün komşu ilçelerimizden öğrenciler bu müzeyi ziyaret ediyor. Meraklı bakışlar içinde denizlerimizde bulunan balıkları öğreniyorlar ve inceliyorlar. Onlara balığın ve denizin ne kadar kıymetli ve değerli olduğunu anlatıyoruz.’’ ifadesini kullandı. 

YARIM ASIRLIK TECRÜBESİNİ ÖĞRENCİLERE ANLATTI

Müzeyi ziyarete gelen öğrencilere müzedeki balıkları ve denizleri anlatan Balıkçı Kenan Balcı, ‘‘Müzemizin kuruluş amacı öğrenciler hem derslerini yapabilsin hem de denizlerimizde hangi balıkların olduğunu görsünler. Denizlerimiz ekmeden biçtiğimiz tarlalarımız. Tükenmeyen madenlerimizdir. Bu madenler bize balık veriyor. Balık sağlık demek. Denizin o kadar çok faydaları var ki saymakla bitmez. Oltamızı atıp balık tutuyoruz. Hava sıcak olduğunda serinliyoruz. Denizler bizden hiçbir şey istemiyor. Sadece temiz tutmamız gerekiyor. Bugün deniz balık olsaydı şimdiye kadar çoktan bitmişti. Bu büyük nimeti kirletmeyelim.’’ diye konuştu. 

BALIKÇI KENAN: ‘‘GELEN TEKRAR GELMEK İSTİYOR’’

Dev vatozlardan, timsah köpekbalıklarına, orkinostan, hamsiye kadar binlerce çeşit balık bulunan Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ne ilginin her geçen gün arttığını belirten Balcı, ‘‘Müzemize olan ilgiden oldukça memnunuz. Yarım asırdır balıkçılık yapıyorum. Müzeyi ilmek, ilmek işledim. Her balığı özenle mumya haline getirdim. İlk başladığımızda bir oda dolusu değildi. Şimdi buradaki balıklar neredeyse 41 tır dolusu. Gelen öğrenciler ve vatandaşlar tekrar tekrar gelmek istiyor. Buda bizleri mutlu ediyor.’’ şeklinde konuştu. 

MİNİK DOSTLARIN KAHVALTISI ÖĞRENCİLERDEN

Mumya balıkları ziyaret eden öğrenciler daha sonra Minik Dostlar Cenneti’nde hayvanları besledi. İçerisinde keçi, kaz, ördek, tavus kuşu, tavşan ve onlarca canlının bulunduğu mini hayvanat bahçesi öğrencilerin yoğun ilgisini çekti. Minik dostları besleyen öğrenciler anı ölümsüzleştirerek bol bol fotoğraf çektirdi.