Gaziosmanpaşalı öğrenciler, geleneksel çalgıları yakından tanıdı
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın başlattığı “Herkes İçin Sanat Akademisi” projesi kapsamında Gaziosmanpaşalı öğrenciler, geleneksel müzik aletlerini yakından tanıma fırsatı buldu.
Tarih: 25.2.2015 21:28:12 / 94 okunma / 0 yorumİstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın başlattığı “Herkes İçin Sanat Akademisi” projesi kapsamında Gaziosmanpaşalı öğrenciler, geleneksel müzik aletlerini yakından tanıma fırsatı buldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, kuruluşunun 40’ıncı yılında başlattığı “Herkes İçin Sanat Akademisi” projesi kapsamında Gaziosmanpaşalı gençleri ağırladı. İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi’ndeki müzik şöleninde yöresel aletlerle öğrencileri buluşturan Gaziosmanpaşa Belediyesi, gençlere Tar’ı, Kemençe, Ney ve Ud enstrümanları yakından tanıma imkanı sundu. Öğrencilerin şölende hazırlanan mini konserde ise adeta kulaklarını pası silindi. Yaklaşık 600 öğrencinin katıldığı etkinlikte enstrümanların tarihçesine de yer verildi.

“GELENEKSEL MÜZİK ALETLERİNİ ÇOCUKLARIMIZLA PAYLAŞMAK İSTEDİK”

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, gerçekleştirilen projenin heyecanını yaşadığını dile getirerek, “ İstanbul Teknik Üniversitemiz ile birlikte belki de ilk kez geleneksel müzik aletlerimizi ve geleneksel müziğimizi bir sosyal proje kapsamında çocuklarımızla paylaşmak istedik. Hem müziğe, müzik aletlerine olan ilgiyi arttırmak hem de kendi bünyemizde kısmen eğitimini verdiğimiz bu müzik aletleri ile birlikte ufuklarını açmak düşüncesindeydik. Bu anlamda İTÜ’nün değerli yetişmiş hocalarından da çocuklarımıza hem güzel bir müzik ziyafeti vermek hem de bilgilerini paylaşmayı arzu ettik. Öğrencilerimizin geleneksel müzik aletlerini tanımasını istiyoruz. Bununla birlikte müziğimizi sadece bir eğlence aracı olmaktan öte bir kültürel etkinlik olarak, insanların ve toplumların kendilerini tanıtmak için evrensel bir güç, kültürümüzün bir parçası olarak çocuklarımıza tanıtmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Projenin ilköğretim ve ortaöğretim çağında olan çocuklara sanatı sevdirmek olduğunu söyleyen İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Serpil Murtezaoğlu, “Amacımız, özellikle geleneksel çalgıların eğitimini ve performansını yaygınlaştırmak. Bu amaçla özellikle çocuklarımızı sanat yoluyla bir takım tehlikelerden korumak amacıyla yaptığımız sosyal sorumluluk projelerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Buraya gelen çocuklarımız alanlarında en iyi olan ustalardan geleneksel çalgıları tanıyıp öğrenebilecek” dedi.

“DERDİMİZ ÇOCUKLARA SANAT BOYUTU KAZANDIRMAK”

İTÜ’nde sadece mimar ve mühendis yetiştirilmediğini ve müzik alanında da önemli çalışmalar olduğunu belirten İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, “Derdimiz sadece çocukları sokaktan almak değil. Çocuklara sanat boyutu da kazandırarak girişimciliklerine, yaratıcılıklarına bir nebze katkı olması amacımız. Bugün bakıldığında iyi mimarlar, mühendisler, iyi tıpçılar, alimler, siyasetçiler sanatın herhangi bir dalıyla uğraşmış oluyorlar. Müzikte bunlardan bir tanesi ve o açıdan bunu böyle hedefledik” diye konuştu.

Öte yandan, Gaziosmanpaşa Bilgievleri öğrencileri proje sayesinde bir nebzede olsa kültürlerini öğrendiklerini ve tanıtılan müzik aletlerinden etkilendiklerini belirterek, özellikle Tar’ı aletini çalmak istediklerini söylediler.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP 1. Bölge Milletvekili Adayı Barış Yarkadaş Yerel Basın İle Buluştu
CHP 1. Bölge Milletvekili Adayı Barış Yarkadaş Yerel Basın İle Buluştu
Genel seçimlere kısa bir süre kala milletvekili adayları da seçim çalışmalarına hız verdi. CHP İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Barış Yarkadaş ve Özgen Nama Ümraniye’de yerel basınla kahvaltıda bir araya geldi.
ÖZDİL," ESNAFIMIZA MÜJDE! ODA AİDATLARINI YARIYA İNDİRDİK"
ÖZDİL," ESNAFIMIZA MÜJDE! ODA AİDATLARINI YARIYA İNDİRDİK"
Ümraniye Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Özdil, “Türkiye’de esnafımızın sıkıntısını göz önünde bulundurarak oda üye aidatlarını yarı yarıya indirdik” diyerek,“Esnafımızın her zaman yanındayız ve esnafımıza her konuda yardımcı olmak için mücadelemiz sürecektir. Ayrıca esnafımızın bizden önceki dönemde adeta peşkeş edilircesine yok edilen tüm varlıklarını Oda’mıza yeniden kazandıracağız ve böylece esnafımızın hakkını ve hukukunu sonuna kadar arayacağız.” dedi.
 BAKAN VOLKAN BOZKIR’DAN ÜSKÜDAR’A ZİYARET
BAKAN VOLKAN BOZKIR’DAN ÜSKÜDAR’A ZİYARET
Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’i makamında ziyaret etti.
Ümraniye Meydanı Suriyeli Muhacirlerin Kültür Şenliği’ne Ev Sahipliği Yaptı
Ümraniye Meydanı Suriyeli Muhacirlerin Kültür Şenliği’ne Ev Sahipliği Yaptı
Vatanlarından uzakta yaşayan binlerce Suriyeli, Ümraniye Belediyesi’nin ‘Misafirlerimizin Davetlisiyiz’ sloganıyla duyurduğu ‘Muhacir Suriyelilerin Kültür Şenliği’nde bir araya geldi. ...
100. Yılda Planlanan İlk 50 Otobüs Ümraniye’den Çanakkale İçin Yola Çıktı
100. Yılda Planlanan İlk 50 Otobüs Ümraniye’den Çanakkale İçin Yola Çıktı
Ümraniye Belediyesi, kültür gezileri kapsamında gerçekleştirdiği Çanakkale gezilerine devam ediyor. Bu hafta ve gelecek haftasonu toplamda 150 otobüs ile toplu ziyaret gerçekleştirecek olan gezinin ilk etabında, 50 otobüs ile 2 bin kişi Çanakkale’ye dualar eşliğinde uğurlandı.
Bosna Hersek’ten Gelen Öğrenciler Ümraniye Tantavi Sosyal Tesisleri`nde Ağırlandı
Bosna Hersek’ten Gelen Öğrenciler Ümraniye Tantavi Sosyal Tesisleri`nde Ağırlandı
Ümraniye Belediyesi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın misafiri olarak Bosna Hersek’ten gelen öğrencileri, Tantavi Sosyal Tesisleri`nde ağırladı.
ÜSKÜDAR’DA KAMUSAL ALANDA PROTOKOL SEMİNERİ YAPILDI
ÜSKÜDAR’DA KAMUSAL ALANDA PROTOKOL SEMİNERİ YAPILDI
Üsküdar Belediyesi, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliğiyle Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘Kamusal Alanda Protokol Kuralları’ konulu seminer düzenlendi.
ÇEKMEKÖY BELEDİYESİ’NİN EVDE BAKIM HİZMETİ YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ
ÇEKMEKÖY BELEDİYESİ’NİN EVDE BAKIM HİZMETİ YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ
Çekmeköy Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından başlatılan evde bakım hizmeti, yaşlı, yalnız ve engellilerin yüzünü güldürdü.
‘ZAFERİN 100. YILINDA ÇEKMEKÖY’DEN 100 OTOBÜSLE ÇANAKKALE’YE
‘ZAFERİN 100. YILINDA ÇEKMEKÖY’DEN 100 OTOBÜSLE ÇANAKKALE’YE
Çekmeköy Belediyesi Kültür ve sosyal İşler Müdürlüğü, Zaferin 100. Yılında 100 otobüsle Çanakkale’ye götürüyor.
DAĞITTIĞI BİR DİLİM EKMEKLE ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI
DAĞITTIĞI BİR DİLİM EKMEKLE ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI
Ünlü yazar Fehmi Demirbağ, lise öğrencilerine bir dilim ekmek dağıtarak, ilginç bir Çanakkale konulu söyleşisi gerçekleştirdi. Küçükçekmece Belediyesi kültür-sanat etkinlikleri kapsamında gerçekleşen söyleşiye katılan ünlü yazar Fehmi Demirbağ gençlerle buluştu. TOKİ Güneşpark Evleri İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleşen ‘Bir Sevda Çanakkale’ başlıklı söyleşide konuşan Demirbağ, hoş sohbeti ve ilginç uygulamalarıyla öğrencilere unutamayacakları bir gün yaşattı.
ÜSKÜDARLI ÇOCUKLARIN KUTLU DOĞUM COŞKUSU
ÜSKÜDARLI ÇOCUKLARIN KUTLU DOĞUM COŞKUSU
Üsküdar Belediyesi Bilgi Evleri ve Çocuk Akademileri’nin düzenlediği kutlu doğum programı Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Sabri Balaman, “1 Mayıs işçi bayramları kanla yoğruldu”
Sabri Balaman, “1 Mayıs işçi bayramları kanla yoğruldu”
Araştırmacı Yazar Sabri Balaman, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın 1977 yılı kazancı yokuşunda tarihi bir milad olarak yazıldığını söyledi.‘1 Mayıs işçi bayramları kanla yoğruldu’dedi.
 Gerçek Emekçiler, Bayramlarını AK Parti Üsküdar`ın Etkinliğinde Kutladı
Gerçek Emekçiler, Bayramlarını AK Parti Üsküdar`ın Etkinliğinde Kutladı
Sözde emekçiler (!) 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramını fırsat bilip ortalığı yakıp yıkarken, alın teri akıtıp kazançlarını helal yönden kazanan gerçek emekçiler AK Parti Üsküdar Seçim Koordinasyon Merkezinin düzenlediği etkinlikte gönüllerince eğlendi. Üsküdar Belediyesi Sosyal Tesisleri Kız Kulesi Restoranda düzenlenen etkinliğe, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Halit Hızır, AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı Sinan Arabacı ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmenin yanı sıra Üsküdarın emektar işçilerinin yoğun katılımı ile gerçekleşti.
CUMHUR BAŞKANI ERDOĞAN RİZELİLERLE BULUŞUYOR
CUMHUR BAŞKANI ERDOĞAN RİZELİLERLE BULUŞUYOR
Ridef ( rize dernekler federasyonu) in organize ettiği cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyıp Erdoğan in katılımıyla büyük rizeliler buluşması pazar günü saat 13.00 da sınan erdem spor salonunda getçekleşecek, çekmekoyden katılım ve otobus adres ve saatleri aşağıda gibidir..
1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN
1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü işçilerle kahvaltı yaparak kutladı. Temizlik İşleri,Fen İşleri, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Müdürlüğü personeli, meclis üyeleri ve birim müdürleriyle kahvaltıda bir araya gelen Başkan Genç; ‘’Emekten yanayım diyen herkesin bayramı kutlu olsun’’ dedi. Sabah saatlerinde Ferahevler Şantiye’de bir araya gelen emekçiler Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladılar. Kahvaltıya katılan Başkan Genç, tüm işçilerin elini tek tek sıkarak, bayramlarını kutladı.
TAKSİM’E İŞÇİLER VE BAŞKAN GİRDİ, SÜPÜRGELER KALDI
TAKSİM’E İŞÇİLER VE BAŞKAN GİRDİ, SÜPÜRGELER KALDI
Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda Taksim’e ilk giren isim oldu. Yanında 40’a yakın temizlik işçisi ile meydana gelen Hazinedar, anıta çelenk bıraktı. Çelenk merasiminin öncesinde polis şefleri ile temasta bulunan Hazinedar, temizlik işçilerini de beraberine anıta götürmek için epey uğraştı. İşçileri alana sokmayı başardı fakat işçilerin süpürgeleri alana alınmadı.
Maltepe`de 1 Mayıs Coşkusu
Maltepe`de 1 Mayıs Coşkusu
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, 1 Mayıs öncesi, belediye personeli ve işçilerinin bayramını kutladı. Kılıç, kutlama sırasında karanfil dağıttı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı öncesi, belediye çalışanlarıyla bayramlaştı. Fındıklı Mahallesi’nde kanal yapım çalışmasını sürdüren belediye işçilerini ziyaret eden Kılıç, işçilere karanfil dağıttı. Ayrıca mahalledeki esnaflarla da görüşerek sorunlarını dinleyen Kılıç, “Emekçiler 1 Mayıs sizlerin günü, bayramınız kutlu olsun” diyerek, vatandaşlara da karanfil dağıttı.
Yenikapı’da 300 Araçlık Otopark Açıldı
Yenikapı’da 300 Araçlık Otopark Açıldı
Tolu taşıma istasyonlarına yakın noktalarda vatandaşların kullanımına sunulan Park Et Devam Et Otoparkları hızla yaygınlaşıyor.
Gençler Sultanbeyli Kent Meydanda 1.5Saat Boyunca Kitap Okudu
Gençler Sultanbeyli Kent Meydanda 1.5Saat Boyunca Kitap Okudu
Türk Telekom Anadolu Lisesi öğrencileri Sultanbeyli Kent Meydanı’nda 1.5 saat boyunca kitap okuyarak her yerde kitap okunabileceğini gösteren bir etkinliğe imza attı.
Başkan Aydın Çocuklarla Halay Çekti
Başkan Aydın Çocuklarla Halay Çekti
Eyüp Belediyesi’nin her sene gerçekleştirdiği İlköğretim Okulları Çocuk Şenlikleri her gün bir okulda devam ediyor. Son olarak Yunus Emre İlköğretim Okulu’nda gerçekleşen şenliğe Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da katılarak öğrencilerle birlikte halay çekti.
   Milletvekili Adayları Çekmeköy’deYerel Medya İle Buluştu
Milletvekili Adayları Çekmeköy’deYerel Medya İle Buluştu
AK Parti Çekmeköy ilçe başkanlığı tarafından Doğapark’ta organize ettiği kahvaltıda 1. Bölge milletvekili adayları yerel basınla bir araya geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
2.7095
EURO
3.0091
ALTIN
97.52
BIST
91615
 
İstanbul Hava Durumu
Bugün
Güneşli
23°
14°
Perşembe
Güneşli
24°
14°
Cuma
Sağanak
19°
13°
Cumartesi
Güneşli
20°
12°
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
3:50 5:48 13:11 17:04 20:16 21:58
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları