KÜÇÜKÇEKMEKCE BELEDİYE BİNASI ÖRNEK OLUYOR
Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Türkiye’nin ilk yeşil sertifikalı kamu binası olan Küçükçekmece Belediyesi binasının enerji tasarrufu konusunda ilklere imza attığını söyledi.
Tarih: 5.2.2015 00:40:17 / 102okunma / 0yorumKüçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Türkiye’nin ilk yeşil sertifikalı kamu binası olan Küçükçekmece Belediyesi binasının enerji tasarrufu konusunda ilklere imza attığını söyledi.

Küçükçekmece belediye binası Türkiye’nin ilk yeşil sertifikalı kamu binası olma özelliğini taşıyor. Doğa dostu yeşil binayı diğer binalardan ayıran en önemli özelliği ise birçok konuda enerji tasarrufu sağlaması.

 ‘ENERJİ TASARRUFU KONUSUNDA İLKLERE İMZA ATTIK’

“Küçükçekmece Belediyesi olarak biz, örnek bir bina yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu bina bizden sonraki nesillere kalacak. Zaman geçtikçe ne kadar faydalı bir şey yaptığımız daha da çok anlaşılacak” diyerek yeşil sertifikalı doğa dostu binaların sayısının artması gerektiğini kaydeden Başkan Karadeniz, Küçükçekmece Belediyesi kamu binasının özellikle enerji tasarrufu konusunda ilklere imza attığını söyledi.

‘BU BİNALAR ENERJİ KULLANIMI SORUNLARINA SON VERECEK’

Güneş enerjisi kullanılarak sıcak su elde edildiğini, binanın doğalgazla kendi elektriğini ürettiğini, aydınlatma otomasyonu ile de binanın enerji tasarrufu sağladığına dikkat çeken Başkan Karadeniz, “Enerji verimliliği maksimum seviyede olan konforlu bir bina. Böyle binalar sayesinde enerji kullanımı konusunda yaşanan sorunların önüne geçilecek. Sürdürülebilir enerji ülkemizin refahı ve enerji güvenliği için çok önemli” diye konuştu. Küçükçekmece Belediye binasının dikkat çekici özelliklerinden bazıları ise şunlar:

ISITMA VE SOĞUTMA İHTİYACI TRİJENERASYON SİSTEMİ İLE KARŞILANIYOR

Binanın ısıtma, soğutma ve elektrik enerjisinin bir kısmı ‘Trijenerasyon’ sistemi ile karşılanıyor. Bu şekilde doğalgaz motorları ile hem elektrik enerjisi üretilmekte hem de atık ısının enerjisinden faydalanılarak bina ısıtma ve soğutma ihtiyacı karşılanmakta. Bu toplam ısıtma ve soğuma gücünün dörtte birine denk geliyor.

SICAK SU İHTİYACI GÜNEŞ TANKLARINDAN SAĞLANIYOR

Bina soğutmasında ise, gece düşük tarifeden alınan elektrikle buz depolama tanklarında üretilen enerji kullanılıyor. Sıcak su ihtiyacı ise 100 metrekarelik alanda konumlandırılan 39 adet güneş panelleri ile sağlanıyor.

BU BİNADA ATIK SULAR BİLE DEĞERLENDİRİLİYOR

Binada atık sular da wc rezervuarlarında kullanılırken; yağmur sularından ise bahçe sulama ve peyzaj alanlarında faydalanılıyor. Ülkemizde enerji tüketiminin yüzde 20’sinin aydınlatmaya gittiğini düşündüğümüzde aydınlatma otomasyonu ile de enerji tüketiminin azaltılması sağlanmış durumda. 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Alman Teknoloji Devi Yatırım İçin İSPARK´ta
Alman Teknoloji Devi Yatırım İçin İSPARK´ta
Dünya metropollerinde otopark alanında geliştirdiği teknolojik çözümler ile adından söz ettiren Alman Weeka şirketi İstanbul´da yatırım yapmak için İSPARK ile masaya oturdu.
SARIYER BELEDİYE BAŞKANI´NDAN KINAMA MESAJI
SARIYER BELEDİYE BAŞKANI´NDAN KINAMA MESAJI
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Şanlıurfa´nın Suruç ilçesinde 28 kişinin öldüğü 100´e yakın kişinin de yaralandığı saldırı için kınama mesajı yayınladı.
  ÜSKÜDAR´IN GÖNÜL SOFRASI IĞDIR´A UZANDI
ÜSKÜDAR´IN GÖNÜL SOFRASI IĞDIR´A UZANDI
Ramazan boyunca 13 farklı noktadaki iftar çadırları, sokak iftarları, sahur programları ve Enderun teravihleriyle rahmet ve bereket ayının başka bir iklimde yaşandığı Üsküdar´dan Iğdır´a kardeşlik köprüsü kuruldu.
Üsküdar Ak Parti Ramazan´da da Boş Durmadı
Üsküdar Ak Parti Ramazan´da da Boş Durmadı
Üsküdar Ak Parti İlçe Teşkilatı yeniden seçim olacak gibi çalışmalarına devam ediyor. Ramazan Ayı´nın gelmesi ile birlikte bu manevi atmosferde de boş durmayan Üsküdar Ak Parti İlçe Teşkilatı iftardan iftara koşmayı da ihmal etmedi. Belediyenin programlarına da katılmayı ihmal etmeyen teşkilat mensupları iyi bir ekip çalışması içinde oldukları imajını verdiler.
“Srebrenitsa´da Katledilen Müslümanlar Eyüp Sultan´da Anıldı”
“Srebrenitsa´da Katledilen Müslümanlar Eyüp Sultan´da Anıldı”
Eyüp Belediyesi Srebrenitsa´da katledilen Boşnakları andı. Avrupa ve dünya tarihine kara bir leke olarak geçen ve Sırp vahşetine maruz kalıp öldürülen 8 bin 372 Müslüman ve halen zulüm altındaki Müslümanlar için Eyüp Sultan´dan beyaz güvercinler gökyüzüne salındı. Programa AK Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşcu ve Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ile İBB Başkan Danışmanı İsmail Hakkı Turunç ve Eyüp Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Ayhan Uygur da katıldı.
TUZSİAD´DAN İFTAR
TUZSİAD´DAN İFTAR
Tuzla Sanayici ve İş Adamları Derneği (TUZSİAD) tarafından düzenlenen iftar yemeği Tuzla Belediyesi Ay-yıldızlı Sosyal tesislerde üyelerin katılımı ile gerçekleştirildi.
ÜMRANİYE ESNAF ODASI´NDAN ESNAFLARA İFTAR
ÜMRANİYE ESNAF ODASI´NDAN ESNAFLARA İFTAR
Ümraniye Esnaf Odası, odaya kayıtlı esnaflara iftar verdi. İftar programında kısa bir konuşma yapan Oda Başkanı Mehmet Özdil iftara katılan esnaflara hitaben; “Siz yanımızda olmaya devam ettikçe altından kalkamayacağımız hiçbir iş yoktur” dedi.
TEMİZ SINIF SAĞLIKLI GELECEK PROJESİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI
TEMİZ SINIF SAĞLIKLI GELECEK PROJESİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI
Üsküdar Belediyesi ve Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği´nin (TOGEM-DER) okullardaki hijyen şartlarının iyileştirilmesi için birlikte yürüttüğü “Temiz Sınıf Sağlıklı Gelecek” projesi başarı ile tamamladı.
Tokat Dostluk Grubu hemşerilerini iftarda bir araya getirdi
Tokat Dostluk Grubu hemşerilerini iftarda bir araya getirdi
Tüm dünyada Ramazan coşkusunun yaşandığı günlerde, Tokat Dostluk Grubu, Ramazan´da etkinlilerine bir yenisini ekledi. Sancaktepe Sosyal Yaşam Alanı´nda yapılan 300 kişilik iftar programında, ramazanın manevi havası ilahiler ve konuşmalarla Tokatlılara yaşatıldı.
Alibeyköy Cep Otogarı Bayrama Hazır
Alibeyköy Cep Otogarı Bayrama Hazır
İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İSPARK, cep otogarı projesini ilk ayağı olan Alibeyköy Cep otogarında verilen hizmet kalitesini artırmak için bayram öncesi çalışmalarını tamamladı.
BEM-BİR-SEN 7 NO´LU ŞUBE´DEN BİRLİK İFTAR
BEM-BİR-SEN 7 NO´LU ŞUBE´DEN BİRLİK İFTAR
Geleneksel iftar yemeğini bu yılda veren BEM-BİR-SEN 7 No´lu Şube´sinin Ümraniye Belediyesi Nikah Sarayı´nda düzenlenen iftar programı yoğun bir katılımla gerçekleşti.
Ramazan´da Yenikapı ve Maltepe otoparkları ücretsiz
Ramazan´da Yenikapı ve Maltepe otoparkları ücretsiz
İSPARK Yenikapı ve Maltepe şehir parkında vatandaşlara Ramazan ayı boyunca ücretsiz hizmet verecek.
 AHMED YÜKSEL ÖZEMRE ÜSKÜDAR´DA ANILDI
AHMED YÜKSEL ÖZEMRE ÜSKÜDAR´DA ANILDI
Üsküdar´ın yetiştirdiği büyük ilim adamı Prof. Dr. Ahmed Yüksel Özemre ölümünün 7. yıl dönümünde Burhan Felek Köşkü´nde düzenlenen etkinlikle anıldı.
Doğu Türkistan´da Şehit Edilenler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı
Doğu Türkistan´da Şehit Edilenler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı
İstanbul Ülkü Ocakları Anadolu Yakası Bölge Başkanlığı, Doğu Türkistan´da şehit edilen müslümanlar için Cuma namazına müteakip Tuzla- Sultan 1. Ahmet Camii´nde gıyabi cenaze namazı kılındı.
Aziz Mahmut Hüdayi Türbesi Ziyarete Açıldı
Aziz Mahmut Hüdayi Türbesi Ziyarete Açıldı
İstanbul´da mübarek gün ve aylarda vatandaşların en sık ziyaret ettiği mekanların başında gelen Aziz Mahmut Hüdayi Türbesi, yaklaşık iki yıl süren restorasyonun ardından törenle açıldı.
100 kurumdan 550 kişi ile İstanbul´da deprem tatbikatı
100 kurumdan 550 kişi ile İstanbul´da deprem tatbikatı
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından afet ve acil durumlara ilişkin birimlerin koordinasyonunu sağlamak için hazırlanan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP), İstanbul´da yapılan bir tatbikatla test edildi.
Hoşgeldin Onbir Ayın Sultanı Ramazan
Hoşgeldin Onbir Ayın Sultanı Ramazan
Sultanbeyli Belediyesi Onbir Ayın Sultanı Ramazan´ın ilk etkinliğini Gölet Parkı´nda gerçekleştirdi. Ramazan Ayı´nın ilk konukları Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ve sanatçı Abdurrahman Önül oldu.
BAŞKAN HASAN CAN; “BU RAMAZAN ÇANAKKALE´Yİ ÜMRANİYE´YE TAŞIDIK”
BAŞKAN HASAN CAN; “BU RAMAZAN ÇANAKKALE´Yİ ÜMRANİYE´YE TAŞIDIK”
Ramazan için hummalı çalışmalarını tamamlayan Ümraniye Belediyesi, Ümraniye Meydan´ına kurduğu Çanakkale Şehitlik Abidesi ve Çanakkale esintilerini taşıyan dev çadırda, Ramazan ayını en güzel şekilde idrak edebilmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleyecek.
KRONİK HASTALIĞI OLANLARA RAMAZAN ÖNERİLERİ
KRONİK HASTALIĞI OLANLARA RAMAZAN ÖNERİLERİ
Ramazan ayında sıcaklarla birlikte uzun saatler oruçlu olmak sindirim sistemini olumsuz etkileyebiliyor.
KARKON YENİ BAŞKANINI SEÇTİ!
KARKON YENİ BAŞKANINI SEÇTİ!
Karadeniz Konfederasyonu (KARKON) Üsküdar Kız Kulesi Restaurant´ta düzenlenen bir Genel Kurul ile yeni Başkanını seçti. Uzun yıllar Karadeniz Konfederasyonu´nda birlik ve beraberliği sağlayan , Karadenizlileri bir araya toplayan Tahsin Usta görevini Sıtkı Ada´ya devretti.
 Marmara Elazığlılar Derneği´nden  Anlamlı Kampanya
Marmara Elazığlılar Derneği´nden Anlamlı Kampanya
Marmara Elazığlılar Derneği Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birim Başkanlığı bir açıklama yaparak, MARED olarak, Fikret MEMİŞOĞLU´nun doğumunun 100. Yılı olması nedeniyle; 2015 yılını “Fikret MEMİŞOĞLU Yılı” ilan ettiklerini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
2.7736
EURO
3.0421
ALTIN
97.52
BIST
91615
 
İstanbul Hava Durumu
Bugün
Güneşli
32°
23°
Çarşamba
Parçalı bulutlu
31°
23°
Perşembe
Güneşli
31°
24°
Cuma
Rüzgarlı
31°
24°
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
03:54 05:54 13:20 17:15 20:28 22:11
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları